Hudobníci verzus komisári

Európskej komisii prekážajú recipročné zmluvy, ktoré medzi sebou uzatvárajú autorské zväzy hudobníkov a skladateľov piesní. Podľa Bruselu sú „pridružené klauzuly“ v zmluvách prekážkou, ktorá bráni umelcom slobodnejšie si vyberať, kto bude spravovať autorské práva chrániace ich diela.

Aliancia európskych skladateľov a pesničkárov (ECSA) varuje, že viac konkurencie v umeleckom sektore by sa negatívne dotklo predovšetkým malých autorských zväzov, ktoré zastupujú alternatívnych umelcov nepatriacich do aktuálneho dominantného hudobného prúdu. V konečnom dôsledku by zánik menej konkurencieschopných správcov autorských práv znamenal oklieštenie kultúrnej rôznorodosti starého kontinentu.

Hudobníci v liste José M. Barrosovi sľúbili „vojnu“ a vyslovili požiadavku na obnovenie dialógu nielen s oddelením Komisie pre otázky konkurencie, ale aj s inými bruselskými úradmi. Nádeje vkladajú predovšetkým do oddelení, ktoré zodpovedajú za kultúru a informačnú spoločnosť. Na druhej strane, februárové rozhodnutie komisára Charlieho McCreevyho o otvorení verejných konzultácií v otázke ochrany autorských práv umelcov vyvolalo tiež vlnu protirečení.

Hudobníci majú ťažkú hlavu aj z nelegálneho šírenia autorských diel vo forme mp3 alebo wma digitálnych súborov. Včera (3.7.) telekomunikačné spoločnosti a poskytovatelia pripojenia do internetu rázne odmietli myšlienku monitorovať a trestať svojich zákazníkov za nelegálne „sťahovanie“ multimediálneho obsahu, ktorý chráni autorské právo.