Košice môžu z EHMK ťažiť nielen v tomto roku

logo EHMK Košice2013

„Toto je chvíľa, na ktorú sa Marseille a Košice pripravujú a ktorú očakávajú od momentu, keď boli vybrané za Európske hlavné mestá kultúry 2013,“ vyhlásila Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Európske hlavné mesto kultúry je jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v Európe. Mestá sa prezentujú bohatým kultúrnym programom s európskym rozmerom, ktorý zapája širokú verejnosť a podporuje dlhodobý rozvoj mesta.

„Titul je jedinečnou príležitosťou na posilnenie kultúrneho života mesta a jeho dlhodobého rozvoja, a súčasne je mimoriadne dôležitý pre cestovný ruch, tvorbu pracovných miest a obnovu miest. Rada by som obidvom hlavným mestám kultúry 2013 zaželala veľa úspechov,“ dodala eurokomisárka.

Slávnostný otvárací ceremoniál v Košiciach bude prebiehať za účasti eurokomisárky 19. a 20. januára na rôznych miestach. Bude to Štátne divadlo, Steel aréna, Pódium, ale aj rôzne kluby, reštaurácie a ďalšie miesta, ktoré budú cez rok dejiskami EHMK. Mesto sa chce prezentovať ako križovatka starých ciest medzi východom a západom.  

Marseille-Provence otvorí EHMK 12. a 13. januára, teda o týždeň skôr. Otvorenie sa bude skladať zo štyroch slávnostných podujatí – otváracia slávnosť za účasti predsedu EK José Manuela Barrosa, otvorenie výstavy súčasného umenia v Aix-en-Provence, hľadanie pokladu v Marseille-Provence a na záver ohňostroj v Arles.  

Minuloročnú štafetu európskych kultúrnych miest držali severoportugalský Guimaraes a druhé najväčšie slovinské mesto Maribor.

Obe mestá vyťažili z minulého roka maximum.  „Maribor zo zisku titulu veľmi prosperuje a veľa tu toho aj ostane,“ povedal programový riaditeľ Mariboru 2012 Mitja Čander.

Riaditeľka Mariboru 2012 Suzana Žilič Fišer si myslí, že EHMK je najmä o podpore tvorivosti a spájaní ľudí, organizácií a projektov.

„Želám všetko dobré do Marseille a Košíc. Úprimne dúfam, že majú tak zanietených a lojálnych občanov ako my,“ dodala Fišer.

Titul EHMK je pre mestá dôležitý aj z pohľadu sociálno-ekonomického rozvoja. Podľa štúdie sa počet turistov v takýchto mestách priemerne zvýšil o 12 %, v prípade Liverpoolu v roku 2008 a rumunského mesta Sibiu v roku 2007 až o 25 %.

Po Marseille a Košiciach budú ďalšími Európskymi hlavnými mestami kultúry Riga (Lotyšsko) a Umeå (Švédsko) v roku 2014, Mons (Belgicko) a Plzeň (Česká republika) v roku 2015 a Donostia-San Sebastián (Španielsko) a Wroclaw (Poľsko) v roku 2016.