Linz: „Führerovo“ hlavné mesto kultúry

Berlín, Hamburg, Norimberg, Mníchov a Linz sa mali počas vlády nacizmu stať tzv. mestami vodcu Tretej ríše.  Ich privilegovanosť vychádzala zo sympatií, ktoré k nim prechovával Adolf Hitler, informuje BBC. Rakúske mesto Linz bude počas budúceho roka niesť titul Európske hlavné mesto kultúry 2009. Súčasťou projektu jeho transformácie bude aj vyrovnanie sa so spomenutou historickou spätosťou s Hitlerom. Konkrétne by malo ísť o výstavu „Führerovo hlavné mesto kultúry.“

„Chceme sa spätne zamyslieť a ukázať, ako sa počas nacistického režimu spájali kultúrne a politické ambície,“ cituje Martin Hellera BBC. Heller je umeleckým riaditeľom projektu Linz 2009. Hlavným motívom výstavy o nacistickej minulosti je pretváranie malého Hitlerovho rodiska na moderné dobové mesto. Autori sa však vyhli prílišnému zobrazovaniu niektorých prvkov nacistickej propagandy, či obrazu samotného Hitlera. Cieľom je zabezpečiť, aby projekt EHMK v Linzi splnil svoje ciele a nevyznieval ako oslava pamiatky vodcu Tretej ríše. „Vo výstave nevidím žiadnu glorifikáciu Hitlera. Hitler je fakt, takže tomu faktu musíme čeliť a musíme mu čeliť mnohými argumentmi a informáciami o danej dobe,“ cituje BBC Petra Assmanna, riaditeľa Hornorakúskeho štátneho múzea.

BBC uzatvára správu konštatovaním, že aj napriek uplynutiu 60 rokov od nacistickej éry zostáva osoba Adolfa Hitlera stále náročnou a citlivou témou. Organizátori EHMK 2009 si od svojho projektu sľubujú okrem iného otvorenie živej diskusie na túto tému.