Maďari sa búria proti internetovej dani

Zdroj: TASR/AP

Demonštranti dali vláde 48 hodinové ultimátum na zrušenie tohto návrhu zákona, v opačnom prípade plánujú  v protestoch pokračovať.

Podľa demonštrantov táto právna norma nielen zvýši daňové zaťaženie, ale vnímajú ju aj ako obmedzenie základných práv a slobôd. Ak vláda návrh nestiahne, demonštranti sa v utorok vrátia na budapeštianske Námestie Józsefa Nádora.

Hlavný organizátor protestu Balász Guályás na demonštrácii pripomenul, že vládny Fidesz ešte ako opozičná strana odmietal návrh na zdanenie internetu. Premiéra Viktora Orbána pritom označil za „digitálneho analfabeta“.

„Fidesz chce obrať ľudí a zavádza aj vlastných voličov, pretože v roku 2008 boli aj oni proti zdaneniu internetu,“ zdôraznil hlavný organizátor.

Guályás pritom tvrdil, že nejde o stranícku demonštráciu a prítomných vyzval, aby nepropagovali žiadnu politickú stranu. Viaceré médiá totiž pripomenuli, že Guályás bol podpredsedom Maďarskej socialistickej strany (MSZP) v budapeštianskej mestskej časti Józsefváros. Nedeľňajšiu demonštráciu zorganizoval na Facebooku pomocou skupiny Stotisíc ľudí proti internetovej dani, ktorá má približne 210-tisíc členov.

Podľa prítomných médií ľudia skandovali „Orbán zmizni!“ Na protest proti plánom vlády zdvihli ľudia svietiace mobilné telefóny a následne sa vydali na pochod pred sídlo Fideszu. Pred ním vytvorili zo starých počítačových častí „hrádzu“ proti „stupídnemu“ zdaneniu internetu.

Časti demonštrujúcich sa podarilo dostať do blízkosti sídla vládnej strany, pričom na budove rozbili viacero okien. Niektorým sa podarilo vyšplhať sa na balkón a zavesiť tam vlajku EÚ.

Čo chce Orbánova vláda

Podľa návrhu daňových zákonov na rok 2015 chce maďarská vláda rozšíriť telekomunikačnú daň aj na internetové služby. Poskytovatelia internetu by po novom mali za každý gigabajt prenesených dát platiť 0,49 eura (150 forintov). Z tejto dane pritom Ministerstvo hospodárstva očakáva ročné príjmy v sume dvadsať miliárd forintov (65,3 milióna eur).

Proti Orbánovmu návrhu sa postavila aj podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová, ktorá je zodpovedná za digitálnu agendu. Tá na sociálnej sieti Twitter podporila nedeľnajší protest a zdieľala budapeštiansku výzvu na protestné zhromaždenie.

Kroesová tvrdí, že toto opatrenie môže zruinovať maďarskú digitálnu ekonomiku. Podľa eurokomisárky sú Maďari v používaní internetu hlboko pod priemerom európskej dvadsaťosmičky. „A táto daň im k lepšiemu nepomôže,“ povedala Kroesová pre denník Financial Times.

Internetová daň je ďalším z  krokov, ktorými chce Orbánova vláda ozdraviť verejné financie.. V posledných rokoch zaviedla jeho vláda nové dane pre bankový sektor, maloobchod a energetické odvetvia, ako aj poskytovateľov telekomunikačných služieb. S krokmi maďarskej vlády nie je spokojný ani Brusel. Aj keď má Orbán mnoho odporcov vo svete, jeho popularita v Maďarsku stále rastie.

Maďarský premiér pritom nedávno vyhlásil, že by chcel z tejto krajiny vytvoriť „neliberálny štát“ po vzore Číny, či Ruska. Jeho hovorca neskôr tvrdil, že médiá jeho výroky zle interpretovali.

TASR/EurActiv.com