Marko Igonda slovenskou hviezdou na Berlinale 2008

Krátka správa

Berlinale 2008 bude od 9. do 12. februára a v jeho rámci sa už 11. projekt Shooting Stars predstaví v novej podobe, pričom naša  účasť v tohtoročnom výbere finalistov pre Slovensko znamená veľký úspech medzinárodného rozsahu. Zámerom Shooting Stars, ktorý organizuje European Film Promotion (EFP), je predstaviť mladé európske herecké talenty. Organizátori sa dohodli na prísnejších pravidlách výberu a účasti hercov. Kým po minulé roky vyberali účastníkov priamo členské krajiny EFP, teraz rozhodovala päťčlenná medzinárodná porota, z osobností z oblasti filmu a svetového filmového priemyslu. Jej predsedom bol kameraman Michael Ballhaus, patriaci medzi svetovú špičku, ďalšou členkou bola britská Shooting Star za rok 2002 Lucy Russel, filmová producentka Vibeke Windeløv, personálny manažér Derek Power a kastingová špecialistka Beatrice Kruger.

Spomedzi 22 európskych hereckých talentov, nominovaných členmi EFP, porota do užšieho výberu vybrala Marka Igondu za „úprimný a pôsobivý výkon vo filme Rozhovor s nepriateľom“ Patrika Lančariča, pretože „plne sme uverili v jeho veľmi ťažkú životnú situáciu“, pričom zároveň upozornila na jeho výnimočný herecký potenciál. Markovi k účasti vo finálovej deviatke pomohlo aj odstúpenie anglického herca Andrewa Garfielda.

Marko Igonda (1974) študoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Tri roky pôsobil v Slovenskom národnom divadle, kde okrem iného stvárnil postavu Don Juana v rovnomennej Moliérovej hre, Brča v Portugálii Zoltána Egréssyho, Alberta Einsteina v hre Steva Martina Picasso v bare Lapin Agile a ďalšie. Od roku 2005 žije v Prahe, kde pôsobil v Národním divadle, Divadle v Řeznické a v divadle Bouda. Jeho filmografia zahŕňa napríklad snímky Kráľ zlodejov (Ivan Fila, 2003), Milenci a vrazi (r. Viktor Polesný, 2004) a Krev zmizelého (r. Milan Cieslar, 2005). Naposledy sa predstavil na plátne ako vojak Helmut Kampen vo filme Rozhovor s nepriateľom. V súčasnosti nakrúca film Lietajúci Cyprián (rež. Mariana Čengel-Solčanská), v ktorom hrá hlavnú postavu mnícha Cypriána.

„Byť medzi Shooting Stars je pre mňa úžasná satisfakcia, akási spätná väzba, keďže herecká práca málokedy dostane ohodnotenie takéhoto rozmeru. Do Berlína necestujem len sám za seba, budem reprezentovať Slovensko a prácu slovenských hercov. Je to známka toho, že nielen herectvo, ale celá filmárska brandža na Slovensku napreduje a verím, že jedného dňa nadobudne znovu perspektívu a rozmery ako v časoch, keď filmy nakrúcali Barabáš alebo Hollý. S očakávaniami to nepreháňam, hoci viem, že do takejto situácie sa herec dostáva skutočne zriedkavo. V Berlíne sa stretne množstvo ľudí s obrovskými skúsenosťami a kontaktmi, môže to byť pre mňa dôležitá skúsenosť a veľká škola do života, no samozrejme sa pritom budem snažiť užiť si naplno každý okamih,“ hovorí o svojej nominácii M. Igonda.