Najlepší projekt filmu s európskym rozmerom je v poľskom znení

Veľká časť európskej kinematografie vzniká vďaka prostriedkom EÚ.

V rámci Európskeho dňa, ktorý je súčasťou programu filmového festivalu v Cannes komisárka Androulla Vassiliouová v pondelok (17. mája) vyhlásila víťaza ceny za európsky talent za rok 2010, ktorá sa udeľuje za najlepší projekt filmu s európskym rozmerom. Stal sa ním film Milosrdná sestra od režiséra Pawla Pawlikowskeho žijúceho vo Veľkej Británii. Dej sa odohráva v roku 1969, keď poľská rehoľná sestra príde na to, že sa narodila ako Židovka, no pokrstili ju na katolíčku, aby ju uchránili pred holokaustom.

Na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes premietnu dokopy 20 európskych filmov spolufinancovaných zo zdrojov EÚ v rámci programu MEDIA, ktorý sa zameriava na podporu európskeho filmového priemyslu. Z toho 6 sa uchádza aj o získanie Zlatej palmy. Žiadny slovenský film sa na festivale tento rok nepremieta.

V období 2007 – 2013 je na zlepšenie distribúcie a propagácie európskych filmov a na posilnenie konkurencieschopnosti odvetvia vyčlenených 755 miliónov eur. Od roku 2000 filmy financované z MEDIA získali 8 Zlatých paliem. Niektoré boli ocenené aj Oskarom – napríklad vlani Milionár z chatrče.