Nie je to len vietor

Zdroj: Európsky parlament

„Je to len vietor, spi“, hovorí sestra mladšiemu bratovi keď na jednej posteli zaspávajú po tom, čo je jeden bežný deň neúplnej rómskej rodiny, kdesi pri lese, kdesi v Maďarsku. To, že to nie je len vietor, zistí divák už o chvíľu, pomerne drsným spôsobom.

„Csak a szél“ (trailer) je originálny názov maďarsko-francúzsko-nemeckej koprodukcie, ktoré je najmä vďaka svojej téme vo výbere trojice filmov nominovaných na cenu LUX 2012. Tú filmom európskej proveniencie udeľuje Európsky parlament, pričom si vyberá snímky schopné podporiť diskusiu o „európskych hodnotách a aktuálnych spoločenských otázkach“.

Film kreslí dennú realitu matky odchádzajúcej každé ráno za dvoma prácami od nevládneho otca. Dcéry, ktorá odchádza do školy a stará sa o susedkinu dcéru a syna, ktorý chodí poza školu, aby v lese budoval pre rodinu bunker. Všetko sa odohráva v atmosfére strachu vyvolanej vraždami rómskych rodín v okolí. Plánovaný odchod za otcom rodiny do Kanady je ďaleko.

Snímka sa sústreďuje na detaily života rodiny, ako si ich majoritná spoločnosť často nevie predstaviť. Neoplýva dialógmi, realitu sprostredkúva skôr cez kameru, ktorá je tichým spoločníkom členov rodiny presunmi počas jedného dňa.

Premietanie filmu počas LUX Days na bratislavskom filmovom festivale uvidela europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D, Smer-SD). Je podľa nej dobré, že sa tento film premietne v rámci nominácie na cenu LUX vo všetkých 27 štátoch EÚ.

„Obávam sa ale, že ho až taký veľký počet ľudí, ktorí by to vidieť mali, aby to s nimi zatriaslo, neuvidí. Film má vzbudiť emócie a tento film určite obrovskú emóciu vzbudzuje. Som presvedčená o tom, že  keby viacero ľudí tento film videlo, tak by sa trochu zmenila ich optika.“

V deň premietania filmu, 10. 11., sa v Bratislave konal druhý z pochodov „Slušných ľudí“, za ktorými o.i. stojí Oskar Dobrovodský. Polícia na ňom zasahovala, pretože jeden z organizátorov pálil vlajku EÚ.

Podľa Flašíkovej Beňovej je to je presne ten prípad, keď sa zlé susedské vzťahy stanú dôvodom na predsudky voči Rómov. „Nemôžem akceptovať pánovi Dobrovodskému, že takýmto spôsobom vyvoláva nenávisť voči Rómom v spoločnosti. Chápem, že on osobne prežíva ťažké obdobie, je v zlej situácií a nikto mu nevedel pomôcť podľa jeho predstáv“, hovorí. „Z pohľadu práva zase až toľko možností nie je, ako si myslí pán Dobrovodský. To, čo mi vadí, napriek tomu, že chápem, že mu celá situácia nie je príjemná, je to, že dáva priestor naozaj až nacistickým vášňam.“

„Viem, že tento film možno trochu surrealistický, ale toto sa v Maďarsku naozaj stalo“, pripomína Beňová.  Počas udalostí, z ktorých tvorcovia filmu vychádzali, zomrelo pri sérii útokov na rómske domy v rokoch 2008 a 2009 šesť ľudí, vrátane päťročného dieťaťa. Zranenia utrpeli ďalší piati. Páchatelia na domy strieľali a hádzali zápalné fľaše. V priamom ohrození bolo viac ako päť desiatok ľudí. Páchateľmi boli ľudia blízki neonacistickej scéne, vraždy plánovali.

Okrem filmu "Je to len vietor" sú na cenu LUX 2012 nominované aj filmy "Io sono Li" (Ja som Li) a "Tabu".