Nikdy by som nekradol, ale zdieľam filmy

Krátka správa

"Zdieľanie rozširuje kultúru – nezabíja ju", konštatuje stránka http://www.iwouldntsteal.net/ Ide o projekt skupiny zelených poslancov Európskeho parlamentu (Zelení/EFA), ktorí si myslia, že šírenie multimediálneho obsahu (filmu a hudby) pre nekomerčné súkromné použitie formou maloobchodného predaja je historicky, technologicky, ale aj ekonomicky prekonané.

Cieľom kampane je vyvolať diskusiu o problematike nelegálnosti zdieľania videa a zvuku pre nekomerčné účely. Podľa súčasne platných pravidiel nie je možné vytvoriť kópiu obsahu bez toho, aby si daná súkromná osoba nezakúpila autorské práva, ktoré sú neraz predražené. Ak sa rozhodne bežný internetový užívateľ zdieľať alebo sťahovať multimediálny obsah, vystavuje sa tým trestno-právnemu postihu.

"Kedykoľvek si požičiate film, nadnárodný filmový priemysel vás núti pozerať sa na svoju propagandu. Tvrdia, že stiahnuť film je rovnaké, ako uchmatnúť kabelku, ukradnúť auto alebo niečo v obchode. To jednoducho nie je pravda – vytváranie kópií je podstatne odlišné od krádeže." S týmto základným argumentom vstúpila EFA do kampane za hľadanie legálnych alternatív pre šírenie multimediálneho obsahu.

Podľa europoslancov je koreňom problému neschopnosť filmových a hudobných spoločností pochopiť výzvy digitálnej doby. Ako na svojom blogu píše Andy Jarrett: "Problémom filmového priemyslu je, že ho riadia ľudia, ktorí nechápu súčasné technológie / trendy." Tvrdí, že súkromné spoločnosti by si mali uvedomiť, že ľudia zdieľajúci a kopírujúci multimediálny obsah tu vždy boli a vždy budú. Podľa neho teda nie je otázkou, ako ich v tom zastaviť, ale ako toto ich konanie zosúladiť so záujmami vydavateľov a producentov.

EFA ponúka riešenie – zlegalizovať zdieľanie a kopírovanie audiovizuálnych diel na súkromné a nekomerčné využívanie. Umelci tak na jednej strane stratia časť príjmov z maloobchodného predaja svojich diel, avšak náhradu by mali čerpať z prostriedkov, ktoré vyberie štátna autorita na daniach. Zelení to vidia jasne: multimediálny obsah zarába najmä prostredníctvom reklamy, ktorú považujú za "formu duševného znečistenia." V Európe by mal fungovať princíp, že znečisťovať platí. Preto navrhujú zavedenie nejakej formy dane z reklamy spojenej s multimediálnym obsahom. Takto vybraté prostriedky by sa mali premeniť na zisk autorov filmových a hudobných diel.

Iniciatíva európskych zelených poslancov je doteraz najviditeľnejšou, no nie ani zďaleka jedinou. Napríklad aj 7 poslancov švédskeho parlamentu z Umiernenej strany vyzvalo pred pár dňami na úplnú dekriminalizáciu nekomerčného zdieľania multimediálneho obsahu.

K iniciatíve EFA sa pridali aj TorrentFreak, The Pirate Bay a RåFILM. Zatiaľ čo prvý server kampaň zelených koordinuje, druhý ju podporuje umiestnením loga na svojej titulnej stránke. RåFILM v spolupráci s EFA vytvorili propagačný šot, ktorý nájdete na oficiálnej stránke kampane.