OBSE: Sloboda tlače v EÚ je ohrozená

Zdroj: http://children.foreignpolicyblogs.com/files/2007/07/newspapers.jpg

Správa, ktorú organizácia zverejnila na svojej internetovej stránke, varuje pred obmedzovaním práce médií vo viacerých členských štátoch. So zaistením slobody tlače majú podľa autorov problémy napríklad Francúzi, Taliani či Gréci.

„Sloboda médií vzbudzuje obavy vo väčšine krajín OBSE. V každom z nich sa to však prejavuje inak,“ píše sa hneď v úvode dokumentu, ktorý organizácia vydáva pravidelne každý rok.

Snahy o skomplikovanie práce médií tak môžu mať rôzne podoby, ale najčastejšie sú prípady „tzv náhubkového zákona“. Správa OBSE si v tejto súvislosti všíma najmä Taliansko, kde pre návrh zákona obmedzujúceho používanie odposluchov a ich zverejňovanie pred súdnym pojednávaním, vyšli začiatkom júla do ulíc stovky novinárov.

Estónsko je v správe spomenuté pre návrh zákona, ktorý si berie na mušku právo na ochranu zdrojov. Francúzsku zasa vytýkajú, že Nicolas Sarkozy stojí nielen na čele krajiny, ale i na čele nominačného procesu na post riaditeľa verejnoprávnej France Televisions.

Obmedzovanie novinárskej slobody je značné aj v Maďarsku, kde parlament nedávno prijal legislatívny balíček, ktorý má verejnoprávne médiá spojiť do jedného celku. Vedenie by menoval samotný predseda vlády.

Úplná sloboda médií podľa OBSE neexistuje ani v Grécku. Nedávno tam zavraždili investigatívneho novinára a vysielanie pre tureckú menšinu je v ohrození. V Srbsku sú tiež známe agresívne napadnutia žurnalistov, ktorí sa negatívne vyjadrujú o srbskom nacionalizme.

Dokument na druhej strane chváli snahu nemeckej ministerky spravodlivosti Sabine Leutheusserovej-Schnarrenbergerovej, ktorá sa v parlamente snaží presadiť zákon, ktorý chce posilniť investigatívnu žurnalistiku. Jej návrh sa zameriava najmä na zlepšenie ochrany zdrojov.