Olympiáda prilákala ľudí k internetu

Hry letnej olympiády v Pekingu sledovalo prostredníctvom internetu rekordných 18 mil. užívateľov. Priamy prenos si pozreli buď prostredníctvom web stránok európskych televízií alebo na pan-európskom videoportáli Eurovision, konštatuje správa Európskej únie vysielateľov (EBU).

V rámci Európy ide o najväčšie on-line publikum, aké kedy sledovalo olympijské hry. Pre porovnanie, Zimné olympijské hry 2006 v Turíne si cez internet pozreli sotva dva milióny užívateľov a podobná bilancia sa zaznamenala aj v roku 2004, kedy sa Letná olympiáda konala v Aténach.

Vysoký záujem o sledovanie olympiády cez internet spôsobil predovšetkým zvýšený počet prístupných internetových TV kanálov. EBU uvádza, že jej členské médiá a portály sprístupnili spolu 120 mil. širokopásmových videostreamov (v prípade Turína ich bolo dostupných 23 mil.). Súčasne však ide aj o dôsledok čoraz väčšej obľúbenosti internetového videa, najmä medzi mladými ľuďmi. Členmi EBU sú všetky relevantné a väčšie televízne stanice v Európe, vrátane BBC, TF1, či RAI.

Akokoľvek, široké pásmo (broadband) sa ako typ pripojenia do internetu stále iba vyvíja. Hoci je 18 mil. divákov slušné číslo, v porovnaní s tradičnými spôsobmi šírenia videa ide len o malý zlomok. Odhaduje sa, že napríklad otvárací ceremoniál nedávnej olympiády vzhliadlo prostredníctvom klasickej televízie asi 2,3 mld. ľudí na celom svete (údaj podľa konzultačnej spoločnosti MindShare).

EBU odhaduje, že celkovo sa na internetových serveroch nachádzalo asi 15 tis. hodín videa s olympijskými športmi. Priemerný návštevník si z nich pozrel približne pol hodinu na jednom portáli, pričom ich počas jednej návštevy otvoril asi päť. Po skončení športovej udalosti záujem o olympijske videá pochopiteľne klesol, ale mnohí užívatelia sa na videoportály vracajú aj naďalej.

Okrem športového odkazu priniesla olympiáda v Pekingu aj iné posolstvo: treba rozširovať kapacitu dátových sietí, aby stíhali uspokojovať rastúce nároky na využívanie širokého pásma. Po silnom tlaku zo strany telekomunikačných spoločností sa Európska komisia rozhodla podporovať výstavbu tzv. sietí novej generácie (NGNs), ktoré sú zložené z optických vláken (EurActiv 04/06/08). Nielenže dokážu vyvinúť neporovnateľne vyššiu prenosovú rýchlosť, ale bez problémov zvládajú aj veľký dátový nápor. Brusel by mal prijať odporúčací dokument o NGNs v priebehu niekoľkých týždňov.