Rakúsko zakáže burku a nikáb

Zdroj: fokoton/ Shutterstock

Koaliční partneri tvoriaci rakúsku vládu – sociálni demokrati (SPÖ) a konzervatívci (ÖVP) podpísali dohodu, ktorou chcú oživiť stále komplikovanejšiu spoluprácu. Vláda Christiana Kerna (SPÖ) chce tiež zastaviť rast popularity krajne pravicovej FPÖ.

Dohoda obsahuje rad plánovaných opatrení, od vzdelávania po oblasť imigrácie. Rakúsko sa tiež čoskoro pridá ku krajinám, ktoré na verejných priestranstvách zakazujú nosenie plnej pokrývky tváre.

„Veríme v otvorenú spoločnosť, ktorá je tiež založená na otvorenej komunikácii. Plné pokrývky tváre na verejných priestranstvách sú proti, a preto budú zakázané“, píše sa v texte novej koaličnej dohody.

Pod „plnými pokrývkami tváre“ sa väčšinou myslí burka a nikáb, ktoré nosia niektoré moslimské ženy. Nikáb je závoj, ktorý necháva voľnú len časť okolo očí, nosí sa s šatkou. Burka zakrýva tvár úplne. Z koaličnej dohody nie je jasné, či sa zákaz bude vzťahovať aj na iné, ako moslimské pokrývky tváre.

Krajne pravicová FPÖ žiada zákaz „fašistického islamu“ a moslimských symbolov podobným spôsobom, ako dnes zákon zakazuje nacistické symboly.

V Rakúsku žije asi 600 000 moslimov, z celkového 8,7 milióna obyvateľov. Predpokladá sa, že úplne zakrytú tvár nosí asi 150 žien.

Ďalšie opatrenia

Konzervatívna Rakúska ľudová strana, koaličný partner sociálnych demokratov si vynútila aj tvrdší prístup v oblasti bezpečnosti a migrácie. Medzi jej požiadavky patrilo elektronické označovanie bývalých džihádistov, či rozsiahlejšie použitie sledovacích kamier.

SPÖ sa zameralo na znižovanie nezamestnanosti a podporný program pre ľudí starších ako 50 rokov, ktorí si hľadajú zamestnanie. Nezamestnanosť je v Rakúsku na úrovni 5,9 percenta.

Súčasťou novej koaličnej dohody je zníženie sociálnych dávok pre zamestnávateľov, ktorí prijmú nových pracovníkov, a plán zvýšiť zdanenie príjmov z reklamy zahraničných nadnárodných firiem – najmä online firiem – tak, aby sa vyrovnalo daniam plateným novinami.

Obmedzenie pracovnej migrácie

Začiatkom mesiaca navrhol kancelár Kern znovuzavedenie pravidla, podľa ktorého by museli zamestnávatelia uprednostniť rakúskeho uchádzača v sektoroch s vysokým zastúpením zahraničných pracovníkov, najmä zo strednej a východnej Európy. návrh sa dostal aj do koaličnej dohody.

Podobalo by sa to na systém, ktorý Rakúsko uplatňovalo v rokoch 2004-2011, keď mohlo prechodne obmedziť voľný pohyb pracovnej sily z nových členských štátov EÚ.

Európske právo však možnosť obmedzenia voľného pohybu pracovnej sily v EÚ nepozná. Kern vyhlásil, že bude Brusel tlačiť k jej znovuzavedeniu.

V Komisii však narazí na odpor, keďže voľný pohyb osôb patrí medzi základné slobody Únie. Volanie po možnosti „ochranných opatrení“ na trhu práce sa však ozýva aj z iných krajín, otázka silno figurovala aj v kampani pred britským referendom o členstve v EÚ.