Reportéri bez hraníc upozorňujú na veľké rozdiely v slobode tlače v Únii

Ilustračný obrázok. [Pixabay]

Európske krajiny sú síce na čele svetového rebríčka slobody tlače, rozdiely medzi členskými štátmi sa ale stále viac prehlbujú. Tvrdí to správa o Svetovom indexe slobody tlače za rok 2021 od Reportérov bez hraníc.

Sloboda médií je na tom najhoršie od roku 2013. Ukázal to Svetový index slobody tlače, ktorý každoročne hodnotí stav slobody médií v 180 krajinách a územiach.
Sloboda tlače je „úplne zablokovaná alebo výrazne ohraničená“ až v 73 krajinách a v 59 štátoch je „obmedzená“. Správa teda negatívne ohodnotila až 73 percent zo všetkých krajín, ktorými sa Reportéri bez hraníc zaoberajú (RSF).

Svetový index klasifikuje krajiny podľa štyroch farieb. Biela znamená, že situácia je dobrá; žltá, že je celkom dobrá; oranžová znázorňuje problematickú situáciu; červená zlú situáciu a čierna veľmi zlú situáciu.

Od svojho vzniku v roku 2013 ešte nikdy nemala mapa slobody tlače tak málo bielych miest. Iba dvanásť štátov, alebo sedem percent zo všetkých krajín, má podľa nej priaznivé prostredie pre novinárov. Minulý rok ich bolo 13.

Jedna z krajín, ktorá prišla o priaznivé označenie, je Nemecko. V celkovom rebríčku sa posunulo z 11. na 13. miesto. Svoje rozhodnutie RSF odôvodnili tým, že značný počet nemeckých novinárov čelí počas pandémie útokom extrémistov a zástancov konšpiračných teórií.

Europarlament volá po ochrane médií pred účelovými žalobami

Podmienky, v ktorých pracujú novinári v EÚ, sa zhoršujú, konštatuje uznesenie Európskeho parlamentu. Europoslanci znovu odsúdili vraždu Jána Kuciaka.

Úspech severských krajín

Severské krajiny sa znovu umiestnili veľmi vysoko. Najvyššie sa dostalo Nórsko, ktoré vedie tabuľku už piaty rok za sebou. Svoju pozíciu obhájilo napriek tomu, že viaceré média sú nespokojné s s nedostatočným prístupom k vládnym informáciám o stave pandémie.

Fínsko je v rebríčku na druhom mieste a Švédsko sa posunulo zo štvrtého na tretie miesto, kde nahradilo Dánsko.

Spomedzi krajín Európskej únie najväčší prepad zažilo Grécko, kde bol nedávno zavraždený investigatívny novinár Giorgos Karaivaz. Z 65. miesta sa prepadlo na 70.

Maďarsko sa v rebríčku prepadlo o tri miesta,  Poľsko o dve. O jedno miesto nižšie klesli Rumunsko a Bulharsko. Chorvátsko sa naopak posunulo o tri pozície vyššie.

Slovensko kleslo o dve pozície a skončilo na 35. mieste so žltým zafarbením, označujúcim celkom dobrú situáciu.

Čierna ovca Únie

Najhoršie v Európskej únii je na tom Bulharsko, ktoré sa opäť umiestnilo na 111. mieste. Ani nečlenské krajiny z regiónu sa pritom neumiestnili tak nízko. Bosna a Hercegovina je na 58. mieste; Kosovo na 78. mieste; Albánsko na 83. mieste; Severné Macedónsko na 90. mieste; Srbsko na 93. mieste a Čierna Hora na 104. mieste.

Reportéri Bulharsko v minulosti nazvali „čiernou ovcou“. Poznamenali, že aj tých pár akčných novinárov, ktorí v krajine pôsobia, je neustále vystavovaných falošným kampaniam a šikane zo strany štátu. Novinári v Bulharsku naďalej čelia aj obťažovaniu a násiliu, dodali.  

„Situácia médií je v Bulharsku veľmi problematická, lebo nikomu sa nechce vyšetrovať a odsúdiť násilie, ktoré je páchané na novinároch,“ konštatuje správa.

Situácia v Bulharsku sa ale pomaly zlepšuje. Protestné politické strany, ktoré nedávno vyhrali voľby a poskladali koaličnú vládu, prisľúbili, že podniknú rázne kroky, aby presadili zásady právneho štátu a zabezpečili väčšiu slobodu tlače.