Sarkozyho „francúzska BBC“

Krátka správa

Francúzsky prezident navrhuje zásadnú reformu národného mediálneho priestoru, inšpiruje sa pritom britskou BBC. Verejnoprávne televízie France24 (spravodajský kanál vytvorený v decembri 2006) a TV5Monde (kanál určený najmä pre zahraničných divákov) chce spolu s Radio France Internationale zastrešiť jednou inštitúciou.

Verejnoprávne televízie prestanú vysielať reklamu, financované budú zo špeciálnej dane uvalenej na mobilných operátorov, poskytovateľov internetu a z podielu na príjmoch z reklamy súkromných televíznych staníc.

Elyzejský palác tvrdí, že ho inšpiruje „kultúrny a jazykový vplyv“, ktorý dáva BBC Británii. Verejné rozhlasové a televízne stanice zas budú musieť poskytovať kvalitné programy a podporovať domácu produkciu.

Nová televízna stanica “France Monde” má vysielať len vo francúzskom jazyku. France 24, ktorá sa má do nej včleniť, však vysielala po francúzsky, anglicky a arabsky. “Za peniaze daňových poplatníkov nie som ochotný vysielať kanál, ktorý nehovorí po francúzsky”, vyhlásil Sarkozy.

Hoci iniciatíva znamená pre súkromné televízie zvýšenie daní, nemusí byť pre nich ekonomicky nevýhodná. Vylúčenie reklamy z verejnoprávnych staníc znamená, že sa pre nich uvoľní zaujímavý podiel na reklamnom trhu. Po zverejnení Sarkozyho plánu vzrástla v utorok hodnota akcií oboch najväčších francúzskych súkromných vysielateľov, TFI a M6.