Slovensko na filmovom festivale Berlinale 2008

Krátka správa

Aj Slovensko odvčera už po tretíkrát aktívne participuje na 58. Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Berlín 2008. Okrem účasti na projekte Shooting Stars, ktorý predstaví mladé herecké talenty z európskych krajín – za Slovensko Marek Igonda – bude Slovensko zastúpené v prezentačnom stánku Central European Cinema (CEC) v rámci  Európskeho filmového trhu (European Film Market – EFM) spolu s Českou republikou, Poľskom, Maďarskom a Slovinskom, kde bude propagovať slovenskú kinematografiu a audiovíziu.

Stánok v Berlíne slúži ako informačné centrum pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o dianie v kinematografii a audiovízii všetkých piatich zúčastnených krajín. Návštevníci filmového trhu a festivalu tu budú môcť získať kontakty na slovenských filmových profesionálov a informácie o kinematografii a filmárskom prostredí na Slovensku.

Okrem toho sa budú v stánku prezentovať slovenské i koprodukčné filmy, ktoré si zahraniční záujemcovia budú môcť pozrieť na DVD, k dispozícii budú aj zostrihy z pripravovaných filmov, presskity, katalóg k filmovým projektom Nové slovenské filmy 2008 – 2009 a ďalšie materiály. Stánok poskytne i priestor pre pracovné stretnutia slovenských filmových profesionálov. Slovensko sa v Berlíne bude podieľať aj na predstavení ročenky European Cinema Yearbook 2007 a International Film Guide 2008.

SFÚ tam zastupujú jeho generálny riaditeľ Peter Dubecký a riaditeľka Národného kinematografického centra Alexandra Strelková. SFÚ zabezpečuje a koordinuje celú prezentáciu slovenskej kinematografie na MFF Berlinale 2008 a Európskom filmovom trhu. Okrem účasti SR v stánku CEC bude mať slovenská kinematografia svoje zastúpenie na Európskom filmovom trhu aj prostredníctvom prezentácie slovenských filmov na trhových projekciách (tzv. market screenings), ktorých cieľom je prezentovať film potenciálnym filmovým nákupcom a zástupcom filmových festivalov. Tu bude uvedený film režiséra a producenta Martina Repku Návrat bocianov (2007).

V minulosti bola slovenská kinematografia výrazne zastúpená na berlínskom festivale v roku 1989. Režisér Dušan Hanák vtedy získal Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu a osobitné uznanie Medzinárodnej federácie filmových kritikov (FIPRESCI) za film Ja milujem, ty miluješ. Jaroslave Havettovej udelili zasa Strieborného medveďa za krátky film Údel.

Súčasťou programu boli aj Hanákove Obrazy starého sveta a v súťaži filmov pre deti sa uvádzal film Vlakári Juraja Lihosita. V roku 1991 bol zatiaľ posledným slovenským filmom zaradeným do súťaže berlínskeho festivalu film Dušana Trančíka Keď hviezdy boli červené.

Minuloročný 57. ročník MFF v Berlíne bol pre Slovensko významný účasťou koprodukčného česko-slovenského filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzla v hlavnej súťaži festivalu. Film napokon získal ocenenie FIPRESCI. Jeho projekcie sa osobne zúčastnili slovenskí herci Zuzana Fialová a Marián Labuda.

Tento rok už po šiestykrát bude súčasťou MFF Berlín medzinárodné stretnutie začínajúcich mladých filmárov Berlinale Talent Campus. Predchádzajúcich ročníkov sa zúčastnili štyria slovenskí filmári: Róbert Šveda, Mira Fornayová, Samuel Jaško a Jaroslav Ridzoň.