Súčasný pop je hlučnejší a nudnejší

zdroj wikimedia commons

Tím španielskych vedcov analyzoval popové hity od roku 1955 do roku 2010. Využil na to dataset s miliónom piesní, ktorý obsahuje namiesto audiozáznamov piesní len jednoduché dáta.

Vedci s pomocou komplexných algoritmov zistili, že pop sa stal za posledných 50 rokov hlučnejší a zároveň stratil rozmanitosť v akordoch a v melódiách.

Tím viedol Joan Serra z Národnej rady pre výskum v Španielsku. Štúdia o ich výskume vyšla v odbornom časopise Scientific Reports.

„Našli sme dôkaz progresívnej homogenizácie hudobného prejavu,“ oznámil Serra agentúre Reuters.

„Získali sme numerické dôkazy o tom, že diverzita akordov a melódií za posledných 50 rokov konzistentne klesala,“ dodal vedec.

Vedci dokázali, že oveľa fádnejšie sú dnes aj farby zvuku. Rovnaká nota, zahraná napríklad na gitare alebo na klavíri má pri rovnakej hlasitosti odlišné farby. Vedci to prisudzujú tomu, že moderný pop má menšiu rozmanitosť zvukov.

Hudobný priemysel bol dlhé roky obviňovaný z tzv. vojny hlasitosti, v ktorej sa snažil umelo navyšovať hlasitosť, aby tak zvýšil svoju predajnosť. Serra tvrdí, že po prvýkrát to niekto dokázal aj zmerať.

Vedci ešte ironicky radia hudobníkom, ktorí momentálne prežívajú kreatívne suchoty, že moderné zvuky môžu dostať aj zo starých nôt. Stačí zvýšiť hlasitosť, zjednodušiť akordy a siahnuť po iných hudobných nástrojoch.