Tajomstvo na trati Lisabon – Afrika

Zdroj: Európsky parlament, Lux Prize

Aurora je osamotená staršia pani, nedôverčivá k svojej africkej pomocnici v domácnosti. Míňa peniaze v kasíne a psychicky upadá pod ťarchou výčitiek z minulosti. Dôveruje akurát susedke Pilar, ktorá z kresťanskej lásky pomáha kde môže. V tejto prvej časti je dej zasedený do súčasného Lisabonu.

Príbeh Aurory z dôb minulých, z dôb koloniálnej Afriky, rozpráva po jej smrti druhý hlavný účastník ľúbostného trojuholníka. Scénou pre spomienky sú čajové plantáže a savany portugalskej Afriky, večierky bielych portugalských obchodníkov.

„Nemal by som to hovoriť, ale budem hlasovať za tento film,“ hovorí europoslanec Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS). Európsky parlament vyberie 23. novembra hlavnú víťaznú snímku ceny LUX 2012

„Oplatí sa tento film vidieť, pretože je nádherný a je skutočne skvele profesionálne urobený.“ Skladá sa z dvoch častí, prvá so súčasného Lisabonu. Druhá časť je taký fatálny ľúbostný príbeh, ktorý je umelecky spracovaný až v takej  v rovine snov.

„Príbeh dvoch milencov je naozaj fascinujúci. Mne sa tento film páčil viac ako „Out of Africa“ a to bol skvelý film. Každý si tam príde na svoje. Je tam romantika, erotika, láska a nádherné zvláštne zábery prírody z čajových plantáži.“

Hlavný kamareman filmu Rui Poças v diskusii spomínal na prácu s domorodým obyvateľstvom počas natáčania v Afrike. V záberoch, ktoré neboli scenárizované, im podľa jeho slov nevadilo, ak mal nejaký z domorodých komparzistov tričko s napisom "Samsung", hoci spomienky tam zobrazované sa časovo dodhrávali v inej dobe. Chceli tým ilustrovať, že spomienky sa často miešajú, sú snové a nemusia presne zodpovedať realite. 

Okrem filmu "Tabu" sú na cenu LUX 2012 nominované aj filmy "Io sono Li" (Ja som Li) a "Je to len vietor".

Verejnosť by mala podporiť angažované filmy

„Na Slovensku niekedy vidíme snahu zabrdnúť do veľmi ošemetných otázok. Myslím si, že je to veľmi dobré pretože potrebujeme pohľad aj na to ako vidia túto spoločnosť, v ktorej nie je všetko ideálne,“ povedal na LUX Days Eduard Kukan.

Kritický pohľad treba podľa neho akceptovať. „Nesmie sa zamietať iba preto, že takýto pohľad je nepohodlný pre niektorých pracovníkov štátnej správy alebo zamestnancov. A myslím si, že verejnosť by takúto kritiku a projekty mala podporiť.“ Konkrétne spomína film Zuzany Piussi "Nemoc tretej moci". Práve prebiehajúca diskusia okolo filmu je podľa Kukana je toho príkladom.

„Ak chceme, aby sme na Slovensku mali dobre angažované filmové diela, verejnosť by sa mala prebudiť a podporiť takéto filmy“, konštatuje Kukan.