Týždeň slovenského filmu v Budapešti

Krátka správa

Až do 20. januára potrvá v budapeštianskom kine Örökmozgó druhá filmová prehliadka venovaná slovenským filmom. Minulý rok videli diváci v Budapešti v rámci podujatia výber ocenených slovenských filmov z rokov 2000 až 2006. Týždeň slovenského filmu sa nesie v znamení slovensko-maďarskej kinematografie. Akciu spoločne organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ), Maďarský filmový archív (MFA) a Slovenský inštitút v Budapešti.

Prehliadka je tento rok tematicky zameraná nielen na slovenské, ale aj slovensko-maďarské koprodukčné filmy, slovenské filmy, v ktorých účinkovali maďarskí herci a maďarské filmy, v ktorých hrali slovenskí herci. Podujatie otvoril v sobotu 12. januára slovenský film Démoni (2007), v ktorom jednu z hlavných postáv stvárnila slovenská herečka maďarskej národnosti, Eva Kerekesová, ktorá v súčasnosti žije a pracuje v Budapešti. Predstaviteľka zdravotnej sestry Sone sa rovnako ako režisér Róbert Šveda, kameraman Martin Žiaran, producent Rastislav Šesták, strihač Róbert Karovič a vedúca výrobného štábu Natália Bošková zúčastnili na otváracej projekcii.

Včera bol pri príležitosti 65. narodenín režiséra Zora Záhona uvedený film Pomocník (1981) za osobnej účasti režiséra a jeho manželky Kataríny Jánossyovej, ktorá na filme tiež spolupracovala.

V programe filmovej prehliadky bude uvedený koprodukčný film Sokoliar Tomáš (r. Václav Vorlíček, 2000) a archívne snímky zo SFÚ a MFA Dáždnik svätého Petra (r. Bán Frigyes, 1958), Rozsudok  (r. Kósa Ferenc, 1970), Pomocník (r. Zoro Záhon, 1981), Do zbrane, kuruci! (r. Andrej Lettrich, 1974), Niet inej cesty (r. Jozef Zachar, 1968), Tisícročná včela (r. Juraj Jakubisko, 1963), Polnočná omša (r. Jiří Krejčík, 1962), Šiesta veta (r. Štefan Uher, 1986), Chodník cez Dunaj (r. Miloslav Luther, 1989), Neha (r. Martin Šulík, 1991), Nakoniec (r. Maár Gyula, 1974), Zrkadlové obrazy (r. Szorény Rezso, 1976), Jadvigin vankúšik (r. Deák Kriztina, 2000). SFÚ bude na podujatí zastupovať riaditeľka Národného kinematografického centra, Alexandra Strelková.

Súčasťou Týždňa slovenského filmu bude aj výstava filmových plagátov v priestoroch Maďarského filmového archívu a kina Örökmozgó. Pri príležitosti podujatia maďarský časopis MFA uverejní článok venovaný prehľadu a histórii slovenskej kinematografie, ktorého autorom je filmový teoretik Peter Michalovič. Uverejnený bude zároveň aj rozsiahly rozhovor s režisérom Zorom Záhonom venovaný jeho spomienkam na nakrúcanie a spoluprácu s maďarskými kolegami.