Vyše 350 amerických novín vyšlo s tematickým editoriálom: „Trump hovorí nezmysly!“

Americký prezident. [EPA/CJ GUNTHER]

Americkí novinári sa spojili a vo svojich úvodníkoch odsúdili útoky prezidenta Donalda Trumpa na médiá. Prezident ich označil za opozičnú stranu a vyhlásil, že „ČESŤ ZVÍŤAZÍ!“

Minulý týždeň vyzval americký denník The Boston Globe ostatné noviny v Spojených štátoch, aby sa vo štvrtok (16. augusta) postavili na obranu slobodnej tlače a vo svojich editoriáloch napísali o prezidentových útokoch na médiá.

„Navrhujeme, aby sa 16. augusta zverejnili editoriály o nebezpečenstve útokov súčasnej administratívy na tlač. Chceme požiadať ostatných, aby sa zaviazali, že v tento deň takéto úvodníky vydajú,“ znela minulotýždňová výzva, ktorá sa snažila zjednotiť americkú tlač.

Podľa očakávaní organizátorov mali každé noviny, ktoré sa na tejto akcii podieľali, napísať svoj vlastný samostatný editoriál. The Boston Globe predpokladal, že úvodníky budú odrážať rôzne politické názory, no spoločne budú volať na poplach kvôli prezidentovým útokom.

„Najvernejší vlastenci“

Výzvy sa zúčastnili stovky novín a internetových portálov, vrátane The New York Times, Chicago Sun Times, Philadelphia Inquirer a Miami Herald. Pridalo sa aj množstvo malých a lokálnych médií.

Noviny zo štátu Severná Karolína, The Fayetteville Observer, napísali, že dúfajú, že „všetci podporovatelia prezidenta si uvedomia, čo vlastne robí – manipuluje s realitou, aby získal to, čo chce“.

The St Louis Post-Dispatch nazval novinárov „najvernejšími vlastencami“, zatiaľ čo The Chicago Sun-Times uviedol, že je presvedčený, že väčšina amerických občanov nesúhlasí s názormi prezidenta Trumpa.

„Pevne veríme, že väčšina Američanov vie, že Trump hovorí nezmysly, bez ohľadu na to, čo vravia anketárom,“ uviedol editoriál novín The Chicago Sun-Times.

„Pevne veríme, že chápu, že slobodná spoločnosť je bez slobodnej tlače nedosiahnuteľná.“

Nie všetky významné médiá ale s iniciatívou The Boston Globe súhlasilo. Denník The Wall Street Journal uviedol, že sa akcie nezúčastní a jej redaktor James Freeman uviedol, že táto myšlienka je proti podstate nezávislosti, o ktorej redakčné rady tvrdia, že ju podporujú.

Wall Street Journal vlastní austrálsky mediálny magnát Rupert Murdoch, ktorý je zároveň vlastníkom aj mediálnej korporácie 21st Cenntury Fox, ktorá vysiela Fox News, najobľúbenejšej televízie súčasného prezidenta, a spoločnosti News Corp, ktorá vydáva The Sun.

Podnecuje násilie

Prezident Donald Trump útočí častokrát na média ako celok, no nevyhýba sa ani kritike jednotlivých reportérov. Fakticky presné správy niekedy označuje za „fake news“ (falošné správy) a o novinároch hovorí, že sú „nepriateľmi ľudu“.

V posledných týždňoch svoje útoky na médiá Trump ešte zintenzívnil. Na zhromaždení v Pensylvánii sa vysmieval novinárom, ktorí o tejto udalosti informovali a ich správy označil za „falošné, falošné, odporné správy“. Biely dom dokonca zakázal reportérke CNN, aby spravila o tejto udalosti reportáž, pretože chcela Trumpovi položiť otázku.

Novinári vyzývali aj hovorkyňu Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersovú, aby potvrdila názor administratívy, že médiá ako celok Biely dom považuje za nepriateľa ľudu. Hovorkyňa nikdy toto prirovnanie úplne nevyvrátila.

Europarlament volá po ochrane médií pred účelovými žalobami

Podmienky, v ktorých pracujú novinári v EÚ, sa zhoršujú, konštatuje uznesenie Európskeho parlamentu. Europoslanci znovu odsúdili vraždu Jána Kuciaka.

Odchádzajúci komisár OSN pre ľudské práva Zeid Ra’ad al-Hussein pre britský denník The Guardian povedal, že Trumpove komentáre sú „veľmi blízko k podnecovaniu násilia“.

Takáto rétorika „môže pomerne ľahko viesť k poškodeniu novinárov a potenciálne aj k autocenzúre,“ povedal.

Česť zvíťazí!

Trump tradične odpovedal prostredníctvom svojho twitterového účtu. Napísal, že „FAKE NEWS MEDIA SÚ OPOZIČNÁ STRANA. Je to veľmi zlé pre našu Veľkú Krajinu …. ALE MY VYHRÁVAME!“

„Neexistuje nič, čo by som chcel pre našu veľkú krajinu viac ako je skutočná SLOBODA TLAČE. Faktom je, že tlač je SLOBODNÁ v tom, že môže písať a hovoriť všetko, čo chce, ale väčšina z toho, čo tvrdí, sú FAKE NEWS, presadzovanie politickej agendy alebo jednoducho snaha ublížiť ľuďom. ČESŤ ZVÍŤAZÍ!“

Začiatkom mesiaca informoval the Washington Post, že od svojej inaugurácie prezident urobil 4229 nesprávnych alebo zavádzajúcich vyhlásení.

Najnovší prieskum spoločnosti Ipsos zistil, že takmer polovica republikánov (48 percent) napriek tomu súhlasí s prezidentom v názore, že „médiá sú nepriateľmi amerického ľudu“.

Prieskum tiež zistil, že 43 percent republikánov súhlasí s tvrdením, že prezident by mal mať právomoc „zatvoriť médiá, ktoré sa správajú zle“.