Majstrovstvá sveta vo futbale a otázka národnej indentity

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Z víťazstva Francúzska si mnohí robili posmech a označovali ho za víťazstvo Afriky kvôli pôvodu hráčov. [EPA-EFE/PETER POWELL]

Eufória zo Svetového poháru FIFA rýchlo vyústila do nepríjemných diskusií o národnej identite a rase kvôli hráčom rôzneho etnického pôvodu. Tieto kontroverzie zdôrazňujú potrebu debaty o identite a príslušnosti v dnešnej Európe, píše MICHAEL O’FLAHERTY.

Michael O’Flaherty je riaditeľom Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA).

Futbal si nás opäť podmanil a počas štyroch týždňov nám doprial toľko želaný únik od každodenných starostí.

Majstrovstvá sveta ale tiež ukázali rastúcu kultúrnu a náboženskú rozmanitosť Európy. Mnohí fantastickí hráči sa stretli bez ohľadu na farbu alebo vieru, aby usilovali o rovnaký sen – zdvihnúť and hlavz víťaznú trofej v národných farbách.

Ale eufória vyvolaná nádhernou hrou rýchlo vyústila do nepríjemných diskusií o národnej identite. Internet a médiá k víťazstvu blahoželali skôr Afrike než Francúzsku, čím narážali na prisťahovaleckú minulosť niektorých hráčov v národnom tíme krajiny Galského kohúta.

V Nemecku sa vysokopostavení členovia futbalového zväzu pripojili k pravicovým politikom, ktorí obviňovali futbalistu Mesuta Özila za predčasné vyradenie národného tímu, ktorá bola veľkým sklamaním. Ostrá kritika prinútila Özila k tomu, aby oznámil, že už nebude hrať za Nemecko v medzinárodných zápasoch. Svoje rozhodnutie okorenil slovami, že v očiach kritikov „som Nemec, keď vyhrávame, a imigrant, keď prehrávame.“

Jadrom kontroverzie okolo Özila bolo jeho rozhodnutie stretnúť sa a vyfotografovať s tureckým prezidentom Recept Tayyipom Erdoganom ešte pred Svetovým pohárom a v čase zvýšeného napätia medzi Nemeckom a Tureckom. Özil, ktorého rodina je tureckého pôvodu, neskôr vysvetlil, že ak by to neurobil, bolo by to neúctivé voči najvyššiemu predstaviteľovi krajiny a jeho vlastným predkom.

Zlučovanie rodín utečencov v Nemecku je ako šťastie v lotérii

Nemecko obnovilo zlučovanie rodín utečencov s doplnkovou ochranou. Francúzsky parlament zas odhlasoval zmenu zákona o azyle, ktorým mení maximálne obdobie pre podanie a spracovanie žiadosti.

Bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte, silné puto ku krajine svojich predkov nie je neobvyklé. Z výskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva vyplýva, že takmer 50 percent príslušníkov prisťahovaleckých menšín sa identifikuje tak s krajinou pobytu, ako aj s krajinou pôvodu svojich predkov. Nový hashtag na Twitteri, venovaný tejto téme – #MeTwo – už podnietil tisíce Nemcov s najrôznejším pôvodom, aby sa podelili o svoje myšlienky.

Silné vášne vzplanuli aj počas francúzskych majstrovských osláv. Hostiteľ amerického televízneho programu Daily Show Trevor Noah, si zavtipkoval, že „na Majstrovstvách sveta triumfovala Afrika“. Vyvolalo to oficiálnu reakciu francúzskeho veľvyslanca v Spojených štátoch, ktorý zdôraznil, že hoci rodičia hráčov môžu pochádzať z iných krajín, všetci futbalisti tímu sú Francúzi.

Veľvyslanec nereagoval len na Noaha, ale aj na tých, ktorí riešia pôvod hráčov, aby znevážili ich zásluhy na veľkom víťazstve. Noah a iní tak popreli dôležitú časť identity futbalistov.

Tieto udalosti podčiarkujú, ako citlivé sú v dnešnej Európe diskusie o identite a príslušnosti. To, čo môžu Európania s etnickým a prisťahovaleckým pôvodom považovať za nový variant identity, ktorá zahŕňa tak ich národnosť, ako aj rozmanité rodinné korene a kultúry, môžu ostatní vnímať ako neprijateľné a cudzie. Nepochopenie a nedorozumenia sú tak na dennom poriadku.

Pre tento problém neexistuje jednoduché riešenie. Potreba dialógu je však očividná. Namiesto toho, aby ste sa zapojili do snahy pritiahnuť pozornosť, je na čase stretnúť sa a viesť premyslené, úprimné a otvorené rozhovory o tom, čo nám dáva pocit, že sme súčasťou dnešnej Európy – bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame.

Druhé fórum o základných právach, ktoré organizuje Agentúra pre základné práva, sa koná od 25. do 27. septembra a poskytne priestor práve pre takúto diskusiu. Viac ako 500 popredných ľudí z rôznych oblastí života – vrátane Aliho Cana, ktorý je tvorca hashtagu #MeTwo – sa stretnú s cieľom zistiť, ako rozšíriť definíciu národnej príslušnosti.

Keď som bol svedkom rýchleho spriatelenia sa cudzincov, ktorí prišli, aby si užili svetový šampionát, bol som presvedčený, že šport môže spájať. Všetci sme súčasťou jedného tímu.