Sibylle Bergemann: Fotografie. Výstava v rámci Mesiaca fotografie v Pistoriho paláci

Komerčný obsah

Foto: Sibylle Bergemann © Institut für Auslandsbeziehungen, Stuttgart. Mitte, Mauerpark, 1996

Sibylle Bergemann (1941 –  2010) bola významná nemecká fotografka povojnového obdobia a nepochybne medzinárodne najznámejšia fotografka bývalej NDR.

Začínala ako sekretárka v časopise Das Magazin, záujem o fotografiu ju priviedol ku štúdiu, zoznámeniu s mentorom a neskorším životným partnerom Arnom Fischerom, pričom ich domácnosť sa stala miestom stretávania sa najvýznamnejších svetových fotografov toho obdobia.

Bergemann sa preslávila módnou fotografiou pre časopis Sibylle, svoje modely fotografovala zvyčajne mimo ateliéru, na pozadí spustnutých priemyselných objektov či na pláži.

Sibylle Bergemann sa nevnímala ako kritička režimu, skôr pozorovala a dokumentovala spoločenský vývoj predovšetkým v bývalom Východnom Berlíne. Hodnotila skôr s iróniou, keď napríklad v rokoch 1975 – 1986 dokumentovala výstavbu Max Engels Fóra, kedy zachytila niekoľkotonovú sochu Engelsa, ako priviazaná bezmocne visí na lane zo žeriavu.

Začínala čiernobielou fotografiou, po páde železnej opony začala pracovať pre významné nemecké časopisy Spiegel, Stern a Geo, pre ktoré navštívila Afriku a Áziu, kde vznikla séria reportážnych a portrétnych fotografií.

Sama sa vyjadrovala, že ju nezaujimá centrum diania, ale to, čo sa odohráva na okraji, zdanlivo nepodstatné a náhodné, čo však pre ňu často malo väčšiu symboliku a výpovednú hodnotu, než hlavný dej.

Výstava je retrospektívou jej tvorby, od módnej, portrétnej fotografie, fotografie urbánnej krajiny, cez reportážnu fotografiu až po sériu fotografií z divadelného prostredia a fotografií na polaroid.

Vernisáž sa uskutoční 1. novembra o 16:00 v Pistoriho paláci za účasti dcéry a vnučky Sibylle Bergemannn, potrvá do 30. novembra. Výstava je prístupná od utorka do piatka od 12:00 do 19:00 a cez víkend od 15:00 – 19:00. Vstupné 2 eurá.

Výstavu Sibylle Bergemann: Fotografie pripravil Inštitút pre zahraničné vzťahy (ifa) v spolupráci s Agentúrou Ostkreuz, ktorú Sibylle Bergemann spoluzakladala.