427 tisíc imigrantov v Británii

 

Krátka správa

Štatistiky, zverejnené 22. augusta 2006, odhalili, že o prácu v Británii sa uchádzalo 447 000 pracovníkov z ôsmich východoeurópskych krajín, ktoré získali členstvo v Únii iba pred dvoma rokmi. 472 095 z nich bolo úspešných. Z Poľska ako najväčšej z nových členských krajín pochádza viac ako polovica nových imigrantov – až 264 560. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili Litovci a Slováci.

Počet imigrantov je omnoho vyšší, než odhad labouristickej britskej vlády z čias pred rozšírením v máji 2004. Vláda dúfala, že ročne sa v Británii prihlási o prácu 5 – 13 000 cudzincov z EÚ-8.

Vláda obhajuje pôvodné odhady s tvrdením, že vychádzali z domnienky, že väčšina pôvodných členských krajín EÚ (EÚ-15) ponechá svoje pracovné trhy otvorené pre pracovníkov z východu. Touto cestou sa však nakoniec okrem Británie vybralo iba Írsko a Švédsko, zatiaľ čo ostatné krajiny ako Nemecko a Rakúsko pravdepodobne ponechajú bariéry voľného pohybu pracovníkov v platnosti po maximálne možné obdobie, do roku 2011.

Zverejnené údaje zrejme vyostria verejnú a politickú diskusiu o tom, či by sa mal britský systém zmeniť s príchodom Bulharov a Rumunov do EÚ, ktorý je naplánovaný na január 2007. Niektorí britskí ministri už naznačili, že Británia by mala zaujať prísnejšie stanovisko, a minister pre priemysel Alistair Darling minulý týždeň vyhlásil, že Londýn zvažuje možnosť „správne riadenej“ imigrácie z dvoch nádejných členov Únie.

Rozhodnutie Británie uzavrieť svoje hranice pravdepodobne ovplyvní aj Írsko, ktoré dnes rovnako neobmedzuje prílev pracovníkov z východu. Írska vláda zatiaľ neoznámila, čo urobí v prípade, že Británia sa rozhodne pre tento krok, no Dublin bude určite prihliadať na vôľu svojho väčšieho suseda.

Doteraz však žiadny členský štát jednoznačne neuviedol, či zavedie bariéry pracovnej mobility z dvoch nádejných členských krajín Únie. Všetky sú však pod tlakom, pretože rozhodnúť sa musia najneskôr na jeseň. Bukurešť a Sofia by sa totiž mali stať členmi európskeho klubu od januára 2007.

Britský minister vnútra Tony McNulty v reakcii na najnovšie štatistiky uviedol: „Posledné údaje zo systému registrácie pracovníkov ukázali, že migrácia pracovníkov z novopristúpených krajín je pre Britániu prínosom, pretože títo napĺňajú diery na pracovnom trhu a v kvalifikácii, ktoré nemožno zaplniť britskými občanmi.“ „Teraz sa však musíme rozhodnúť, aký prístup budú mať bulharskí a rumunskí pracovníci na náš trh po vstupe ich krajín do Únie. Naše rozhodnutie bude vychádzať z objektívnych faktorov, vrátane zhodnotenia potrieb nášho trhu práce a dopadu [predchádzajúceho kola] rozšírenia, ako aj z pozícií ostatných členských krajín“.