Ako cestovať v Schengene s deťmi

Foto: www.mmisso.com

Krátka správa

Hoci od štvrtka budeme cestovať po väčšine Európy bez zastavenia sa na hraniciach, neznamená to, že nebudeme potrebovať doklady. V niektorých prípadoch sa dokonca nezaobídeme ani bez doterajších cestovných pasov. V rámci Schengenského priestoru platí, že neexistuje hraničná kontrola na jej tzv. vnútorných hraniciach. Sú to hranice medzi jednotlivými členskými štátmi, ktoré však pre občanov Slovenska budú od víkendu iba pomyselnou čiarou na mape.

Napriek tomu, že od 21. decembra vás už nikto nebude na hraniciach so susednými štátmi (okrem Ukrajiny), ale aj medzi ďalšími európskymi krajinami, zastavovať, aby vám skontroloval doklady, neznamená to, že môžete cestovať bez nich. V každej z európskych krajín sú policajti, prípadne iné bezpečnostné zložky oprávnené od vás požadovať predloženie dokladu o vašej totožnosti. V prípade občanov Slovenskej republiky je to buď cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Výlučne pas (občiansky preukaz nestačí) však budú na cestovanie potrebovať rodičia, ktorí do zahraničia vycestujú s malými deťmi. Väčšina rodičov totiž nežiada o vydanie pasu pre svoje deti, ktoré tak nemajú žiadny identifikačný doklad. Preto nesmú vycestovať do zahraničia samotné, teda bez svojich zákonných zástupcov, ktorí ich majú zapísané vo vlastných cestovných dokladoch. Inak by totiž nebola možnosť overiť totožnosť týchto detí.