Britskí lordi spochybňujú výhody imigrácie

Imigrácia spôsobuje Veľkej Británii problémy a jej výhody pre ekonomiku sú zanedbateľné, vyplýva zo správy ekonomickej komisie britskej Snemovne lordov. Prisťahovalci sú príťažou najmä pre verejné služby, upozorňuje lord Wakeham: „Ľudia zo samosprávy sa sťažujú na veľké problémy v oblasti zdravotníctva, vzdelávania, ubytovania… Myslím si, že vláda by to mala začať riešiť.“

Britská vláda doteraz zdôrazňovala, že prisťahovalci sú prínosom pre ekonomiku a zvyšujú domáce HDP o 7,6 miliardy eur ročne. Podľa Snemovne lordov to však nedokáže kompenzovať problémy ako tlak na služby, zvyšovanie cien bývania, či vytláčanie nízko-kvalifikovaných Britov z trhu práce.

Možným východiskom zo zhoršujúcej sa situácie by boli kvóty pre imigrantov z tretích krajín, uvádza sa v správe. Obmedziť prílev prisťahovalcov z nových členských krajín EÚ už nie je možné.

Liam Byrne, britský minister pre imigráciu privítal správu ako „dobrý príspevok do nášho veľkého prehodnotenia imigračnej politiky.“ Británia aktuálne zavádza nový systém, na spôsob Kanady alebo Austrálie, kde prisťahovalci získavajú body na základe svojich schopností a vzdelania. Komisia Snemovne lordov to však nepovažuje za „radikálnu zmenu.“

Počet prisťahovalcov vo Veľkej Británii sa každoročne zvýši o 190 tisíc. „Pre takúto masovú imigráciu neexistuje žiadny historický precedens,“ komentoval toto číslo lord Richard Layard. „Vláda by mala vypracovať stratégiu na riešenie imigrácie do budúcnosti, ale zatiaľ sa tak nestalo,“ doplnil lord Layard pre Financial Times.

Mnohí experti však upozorňujú, že situácia sa mení a Londýn by sa nemal unáhliť. Stále väčší počet Poliakov sa vracia späť domov, kde ekonomika rastie tempom 5,5% ročne a nezamestnanosť klesla na 8% (na Slovensku 9,9%). Práve Poliaci tvoria výraznú časť prisťahovalcov v Británii.

Trend potvrdzuje aj Financial Times. Uvádza, že mnoho Poliakov a iných východoeurópanov už neuspokojuje nízko-kvalifikovaná práca na ostrove. Uvedomujú si, že možnosti kariérneho rastu sú pre nich v Británii obmedzené. Preto radšej odchádzajú domov. „Neštudovala som univerzitu na to, aby som robila čašníčku,“ potvrdzuje Aneta Tatulinska, ktorá v Londýne pracovala tri roky. Teraz sa rozhodla vrátiť domov do Poľska, podobne, ako mnoho ďalších prisťahovalcov.