Londýn sa bojí Bulharov a Rumunov

 

Krátka správa

Britský minister pre obchod a priemysel Alistair Darling 20. augusta vyhlásil, že Londýn umožní „riadenú“ migráciu z Bulharska a Rumunska, ktoré by sa mali stať členmi EÚ od januára 2007, no nepôjde o politiku „otvorených dverí“, ako tomu bolo v prípade pracovníkov z desiatich nových členských štátov, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004.

„Naša ekonomika potrebuje vyrovnanie schopností v rôznych oblastiach, a zároveň správne zorganizovaný systém, aby sme sa mohli starať o všetky ostatné veci, ktoré musíme brať do úvahy, ako napríklad zdravotníctvo či vzdelávanie,“ povedal Darling pre BBC News 24.

Prieskum týždenníka Sunday Times totiž ukázal, že 77 percent respondentov si želá, aby britská vláda sprísnila obmedzenia počtu imigrantov, ktorí každoročne prídu do krajiny. Podobné výzvy vyšli aj od niekoľkých kľúčových hráčov z oboch hlavných politických strán v Británii.

Minister vnútra John Reid nedávno vyhlásil, že je potrebné niečo urobiť, aby sa predišlo tlaku na ubytovacie a verejné služby v krajine, ktorý prinesie prílev nových pracovníkov z východu. Vládny kabinet odhaduje, že počas prvého roka ďalšieho kola rozšírenia Únie bude Británia cieľom pre 60 – 140 000 Bulharov a Rumunov.

V predchádzajúcom kole Londýn drasticky podcenil množstvo imigrantov. Namiesto očakávaných 13 000 pracovníkov ročne ich od roku 2004 do ostrovného kráľovstva pribudlo takmer 600 000.

Labouristický predseda Výboru Dolnej snemovne pre domáce záležitosti John Denham podľa denníka Independent minulý týždeň navrhol, že Británia by si mala „vydýchnuť“, kým umožní prílev ďalších pracovníkov z nových členských krajín EÚ.

Hovorca Konzervatívcov pre otázky imigrácie Damian Green tiež tvrdí, že vláda by sa mala poučiť z „bezprecedentného počtu“ imigrantov po poslednom kole rozšírenia, a mala by kontrolovať migráciu z Bulharska a Rumunska. Hneď po vstupe do Únie v máji 2004 otvorili svoje pracovné trhy pre pracovníkov z nových členských krajín iba Veľká Británia, Írsko a Švédsko.

Fínsko, Španielsko, Portugalsko a Grécko zrušili obmedzenia tento rok, väčšina ostatných krajín ich uvoľňuje. Rakúsko a Nemecko však naznačili, že si bariéry voľného pohybu pracovníkov – jedného z hlavných pilierov EÚ – podržia po maximálne možné obdobie sedem rokov, teda do roku 2011.

Čo sa týka Bulharska a Rumunska, väčšina členských štátov EÚ sa zatiaľ nevyjadrila, či zavedie dočasné obmedzenia voči ich pracovníkom.