Opatrovateľky zo Slovenska v rakúskej predvolebnej kampani

 

Krátka správa

Aj televízny duel medzi hlavnými rivalmi rakúskych parlamentných volieb – kancelárom a predsedom ľudovcov W. Schüsselom a šéfom opozičných sociálnych demokratov A. Gusenbauerom ukázal, že voľný pohyb pracovnej sily je jednou y tém predvolebnej kampane. Začiatkom mesiaca navrhol minister hospodárstva Martin Bartenstein zrušiť obmedzenia pre opatrovateľky z nových členských krajín EÚ. Kancelár Schüssel ho podporil. Rakúsko je jednou z krajín, ktorá sa snaží zachovať celkové obmedzenie vstupu pracovníkov z EÚ-8 tak dlho, ako je to možné – teda do roku 2011.

Napriek reštrikciám pracuje v krajine podľa odhadov až 40 000 opatrovateliek z východu – vo veľkej väčšine ilegálne. Títo „anjeli z východu“, ako ich nazývajú miestni, sú ochotní pracovať za omnoho nižšie platy a dlhšie, než to povoľujú rakúske zákony. Väčšinou nepôsobia v oficiálnom zdravotníckom sektore, ale ako opatrovateľky starších ľudí v rodinách.

Rakúski Zelení sú pripravení podporiť iniciatívu. Je podľa nich absurdné hovoriť o „zaplavení trhu práce“, keď väčšina záujemcov je už aj tak v Rakúsku, iba že ilegálne. SPÖ, FPÖ a BZÖ sú však proti. Argumentujú pritom pravidlom, podľa ktorého získa každý, kto pracuje v Rakúsku viac ako rok, plný prístup na trh práce – čo by oslabilo účinnosť prechodných obmedzení ako takých. Sociálni demokrati varujú aj pred „platovým dumpingom“. Líder SPÖ dokonca vyhlásil, že legalizácia opatrovateliek z EÚ-8 by nič nevyriešila. Zvýšila by ich cenu na trhu, čím by sa pre mnohé rodiny stali nedostupnými, a nakoniec by ich nahradili opatrovateľky z Ukrajiny.

Celý problém má aj svoju bulvárnu stránku. Počas leta sa ukázalo, že viacerí rakúski politici, alebo ich rodiny, využívali nelegálne zamestnané opatrovateľky zo Slovenska a Českej republiky. Pracovali napríklad pre svokru kancelára Schüssela, pre otca prezidenta Heinza Fishera, pomáhali rodičom štátneho tajomníka ministerstva dopravy Helmuta Kukacku (ÖVP), aj rodičom sociálnodemokratického hovorcu pre európske záležitosti Caspara Einema.

Priemerný plat v slovenskom zdravotníctve bol podľa Štatistického úradu v druhom polroku 2006 asi 14 300 korún – približne 370 eur. V Rakúsku môžu opatrovateľky zarobiť omnoho viac – Helmut Kukacka napríklad priznal, že nelegálne zamestnaným Slovenkám platil 85 eur na deň, plus náklady na bývanie a stravu.