Štúdia: Strach z bulharskej migrácie za prácou je „nepodložený“

bulharsko, rumunsko

 

Krátka správa:

Bulharské ministerstvo práce a sociálnych vecí zadalo štúdiu na tému, či migrujúci pracovníci z Bulharska a Rumunska môžu byť ohrozením pre pracovný trh Únie. Realizovala ju renomovaná agentúra BSS Gallup International, ktorá sa zameriava na medzinárodné prieskumy verejnej mienky. Výsledky prieskumu naznačujú, že len 46 000 Bulharov má vážny záujem pracovať v inom štáte Únie, alebo inde v zahraničí dlhšie ako jeden rok. Zoznam najatraktívnejších krajín pre Bulharov vedú Španielsko a Nemecko. Veľká Británia a Írsko sa v porovnaní umiestnili na 6. a 11. meste. Pred ostrovné štáty, ktoré ako prvé otvorili pracovné trhy pre nových 10 členov v roku 2004, sa zaradilo Grécko a Taliansko.

Štúdia teda naznačuje, že obavy Veľkej Británie a Írska z prílivu pracovných migrantov z balkánskych krajín (23. august 2006, EurActiv.sk) sú neopodstatnené. Podľa nej chce za prácou na ostrovy odísť len necelých 4000 Bulharov.

Premiéri SR a ČR podporujú otvorenie pracovného trhu pre Bulharsko a Rumunsko, avšak obe vlády sa zatiaľ nerozhodli, či sprístupnia svoj pracovný trh pre občanov Bulharska a Rumunska s ich vstupom do EÚ.

Nebolo by príliš správne a spravodlivé, aby sme na jednej strane kritizovali staré členské štáty kvôli tomu, že prechodné obdobia zaviedli (voči nám) a túto istú politiku by sme my použili vo vzťahu ku krajinám, ktoré sa stávajú novými členskými štátmi EÚ.“ Premiér Fico to uviedol novinárom po rokovaní so svojím českým partnerom. Slovenský kabinet chce otázku otvorenia pracovného trhu alebo zavedenia obmedzení rozhodnúť po definitívnom potvrdení členstva Bulharska a Rumunska v EÚ k 1. januáru 2007. Podobný názor má aj premiér Topolánek. „Môj postoj pri rozhodovaní o tejto veci bude veľmi liberálny,“ povedal. Oficiálny postoj českej vlády je však podľa neho zatiaľ opatrný.