Denník N – Bývalý nemecký kancelár smeruje do správnej rady Rosneftu

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder s kancelárkou Angelou Merkelovou v roku 2015. FOTO: TASR/AP/Michael Sohn

Keď sa koncom septembra zídu akcionári najväčšej verejne obchodovanej ropnej spoločnosti na svete Rosneft, do svojej správnej rady by ako nezávislého riaditeľa mali schváliť aj jedno zaujímavé meno.

Je z krajiny, ktorá v EÚ vytrvalo obhajuje sankcie proti Rusku, dokonca priamo proti tomuto ruskému gigantu.

Lukratívne miesto v Rosnefte podľa dekrétu ruského premiéra Dmitrija Medvedeva čaká na bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Politika, ktorý má v Európe povesť ruského trójskeho koňa a svojich posledných viac ako desať rokov zasvätil službám ruských energetických záujmov. Vytrvalo tiež brojí proti sankciám a považuje sa za Putinovho priateľa.

V čase, keď Rusko rozbehlo anexiu ukrajinského Krymu a pomohlo vyprovokovať vojnu na Donbase, tento bývalý šéf nemeckých sociálnych demokratov oslavoval svoje 70. narodeniny s Putinom v petrohradskom paláci.

Lídrovi z Kremľa sa osvedčil už viackrát.

V Putinových službách

Poznali sa ešte predtým, ako sa Putin, bývalý agent KGB vo východnom Nemecku, stal ruským prezidentom.

Koncom 90. rokov, keď Putin ešte ako neznáma postavička z Petrohradu figuroval v nemeckom korupčnom vyšetrovaní, ho o jeho priebehu osobne informoval vtedajší kancelár Gerhard Schröder. Išlo o prípad prania špinavých peňazí, v ktorej bola namočená rusko-nemecká firma SPAG. A v jej dozornej rade bol práve Putin, ako píše americká profesorka Karen Dawisha vo svojej knihe Putin’s Kleptocracy.

O niekoľko rokov neskôr s Putinom ako prezidentom podpísal dohodu o výstavbe prvého Nord Streamu, ktorým prúdi ruský plyn priamo do Nemecka. Schröder tak urobil počas svojich posledných dní ako kancelár, aby sa po volebnej prehre s Merkelovou stal pohotovo šéfom konzorcia, ktoré ho postavilo a dodnes patrí pod Gazprom.

Celý článok si môžete prečítať na webstránke Denníka N.