Macronov tábor má ďalší škandál, väčšinu získa zrejme i tak

Marielle de Sarnezová

Aféra sa dotýka aj francúzskej ministerky pre Európu Marielle de Sarnezovej. FOTO: TASR/AP/Virginia Mayo

Parížsky prokurátor otvoril v piatok 9. júna predbežné vyšetrovanie vo veci fiktívneho zamestnávania asistentov europoslancov za stranu MoDem. Tá sa v koalícii so stranou prezidenta Emmanuela Macrona uchádza o hlasy voličov v nedeľňajšom prvom kole parlamentných volieb.

Francúzsku justíciu o veci v stredu informoval jeden z bývalých asistentov francúzskeho europoslanca Jeana-Luca Bennahmiasa, informovali tamojšie médiá.

Ide už o druhú aféru od májových prezidentských volieb, ktorá je v rozpore s Macronovým sľubom očistiť politický život vo Francúzsku. Nový prezident aj napriek tomu veľmi pravdepodobne získa parlamentnú väčšinu.

Pracovali pre stranu

Bývalý asistent, ktorý si prial zostať v anonymite, nahlásil v stredu na prokuratúre v Paríži, že 12 europoslancov za stranu MoDem v rokoch 2009-2014 nelegálne vyplácalo svojich asistentov.

Svedok tvrdí, že im dávali plat asistenta europoslanca, ale v skutočnosti pracovali priamo pre stranu MoDem, čo je v rozpore s pravidlami Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom francúzska televízna a rozhlasová stanica France Info.

Bývalý asistent uviedol, že bol zamestnancom strany MoDem, a v roku 2011 ho pridelili europoslancovi Bennahmiasovi, ktorý mu za to platil, ale reálne pre tohto europoslanca nerobil nijakú prácu.

Obvinenia odmietajú

Dotknutí europoslanci aj ich niekdajší asistenti vinu odmietajú s tvrdením, že asistenti pracovali pre europoslancov len na čiastočný úväzok a reálne vykonávali danú prácu. Server France Info ale poukázal na to, že najmenej 12 zamestnancov MoDem spolupracovalo aj so straníckymi europoslancami.

Podozrenie z fiktívneho zamestnávania sa týka aj dvoch ministeriek v Macronovej vláde, ktoré boli v minulosti europoslankyňami.

Konkrétne ide o ministerku obrany Sylvie Goulardovú (na snímke TASR/AP) a ministerku pre Európu Marielle de Sarnezovú.

Sylvie Goulardová

Sylvie Goulardová

Národný front vyšetrujú už dlhšie

Vyšetrovaniu v rovnakej veci momentálne čelia aj europoslanci za francúzsky Národný front (FN) vrátane straníckej šéfky Marine Le Penovej.

Sú podozriví z toho, že nezákonne vyplácali svojich poslaneckých asistentov, hoci vykonávali len činnosť v prospech svojej strany.

EP odhaduje, že europoslanci za FN neprávom vyplatili svojim asistentom v ostatných piatich rokoch takmer päť miliónov eur.

Očista politického života?

Lídrom strany MoDem, podozrivej zo zamestnávania „fiktívnych asistentov“, je nový minister spravodlivosti François Bayrou. V prezidentských voľbách podporil Macrona pod podmienkou, že predloží zákon o očiste politického života. Po Macronovom víťazstve sa Bayrou stal jeho ministrom spravodlivosti a sám sa chopil úlohy tento zákon predložiť.

Zákon reaguje na aféru kandidáta Republikánov Françoisa Fillona, ktorý je podozrivý z vyplácania svojej manželky Penelope napriek tomu, že v skutočnosti preňho nepracovala, ako aj na podozrenia týkajúce sa „fiktívnych asistentov“ Národného frontu. Obmedzuje zamestnávanie rodinných príslušníkov či využívanie finančnej rezervy určenej poslancom.

Bayrou má zákon predložiť budúci týždeň, medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb.

Aféra ministra Ferranda

Škandál okolo Bayrouovej strany MoDem je už druhým spochybnením Macronovho záväzku očistiť politický život vo Francúzsku.

Podozreniam z rodinkárstva čelí prezidentov najbližší spolupracovník a minister pre regionálny rozvoj Richard Ferrand (na snímke z Twitteru). Médiá zistili, že súkromná poisťovňa Mutuelles de Bretagne – v čase, keď ju viedol Ferrand – si objednávala u jeho vtedajšej družky rôzne služby. Dokonca si zaplatila prenájom v nehnuteľnosti, ktorá patrila Ferrandovej družke. Problém tiež je, že poisťovňa získala pre niektoré z objednaných služieb aj verejné dotácie.

Richard Ferrand

Richard Ferrand

Prokurátor v Breste vo veci otvoril predbežné vyšetrovanie. Samotný Ferrand odmieta obvinenia z nelegálnej činnosti s tým, že o jeho osude rozhodnú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách Francúzi. Ferrand kandiduje za prezidentovo hnutie Republika Vpred vo volebnom obvode Finistère.

Macrona čaká pohodlná väčšina

Macron avizoval, že ak kandidujúci ministri prehrajú, musia sa svojich ministerských postov vzdať. Ak budú zvolení, svoju prácu poslanca nebudú vykonávať. Ich ministerský mandát však bude politicky silnejší.

Napriek škandálom, v ktorých sú teraz zapletení už traja Macronovi ministri, však Republika Vpred a Modem získajú v parlamente pohodlnú väčšinu.

Naznačuje to aj posledný predvolebný prieskum Ipsos-Steria z piatka 9. júna. Prezidentské hnutia podľa neho získajú v prvom kole volieb do Národného zhromaždenia 397 – 427 kresiel v Národnom zhromaždení. Väčšinu pritom tvorí 289 poslancov.

Národný front: Iba 21 poslancov?

Republika Vpred a MoDem podľa prieskumu získajú v prvom kole 31,5 percenta hlasov. Na druhom mieste skončia Republikáni a ich spojenci s 22 percentami. Tretie miesto obsadí Národný front Marine Le Penovej so 17 percentami a štvrté Nepoddajné Francúzsko Jeana-Luca Mélenchona s 11,5 percentami. Socialisti a ich spojenci, ktorí dnes tvoria v Národnú zhromaždení väčšinu, získajú len 8 percent.

Dvojkolový väčšinový systém volieb spôsobuje, že počet hlasov sa do počtu kresiel premieta veľmi nerovnomerne.

Po prezidentských hnutiach budú druhú najväčšiu politickú frakciu v Národnom zhromaždení tvoriť Republikáni s 95 – 115 poslancami, predpovedá prieskum. Socialisti získajú 22 – 32 a Nepoddajné Francúzsko iba 11 – 21 kresiel. Národný front bude podľa prieskumu zastúpený 5 – 15 poslancami.

Francuzske volby infografika