Nezhody v AfD: Líderka nebude v poslaneckom klube

Frauke Petryová. FOTO: Clemens Bilan/EPA

Jedna z vedúcich postáv krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) v pondelok 25. septembra ohlásila, že nevstúpi do poslaneckého klubu strany. Rozhodnutie oznámila len deň po úspechu v národných voľbách, v ktorých AfD obsadila tretie miesto.

Frauke Petryová bola najznámejšia tvár AfD aj keď v posledných mesiacoch ju bolo vidieť menej. Po oznámení, že sa ujme mandátu, no nebude v parlamente sedieť so zvyškom strany, z tlačovej konferencie odišla.

Nikto to nečakal

„Rozhodla som sa, že nebudem súčasťou poslaneckého klubu AfD v nemeckom parlamente, ale nastúpim ako nezávislá poslankyňa,“ vyhlásila Petryová.

„Myslím si, že by sme mali byť otvorení a uznať, že v AfD máme obsahové nezhody. Nemali by sme to zatajovať, pretože spoločnosť požaduje otvorenú debatu,“ vyhlásila Petryová na spoločnej tlačovej konferencii s ostatnými lídrami strany.

Jej rozhodnutie odísť po úspešných voľbách je pre mnohých šokom. AfD v nich získala 12,6 percenta a stala sa tak prvou ultrapravicovou stranou za posledných 50 rokov, ktorá sa dostala do nemeckého parlamentu.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/v-nemecku-sa-crta-na-komplikovanu-koaliciu/

Alexander Gualand, jeden z top kandidátov AfD vyhlásil, že ani on, ani ďalšia top kandidátka Alice Weidelová, ani jeden z predsedov Joerg Meuthen nevedia, prečo Petryová odišla.

Bude presadzovať návrhy strany

Petryová vyhlásila, že jej cieľom bolo nastaviť podmienky, aby bol rok 2021, kedy sa v Nemecku budú konať ďalšie parlamentné voľby, „zlomovým bodom pre konzervatívny prúd“.

„Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sa rozumné návrhy, na ktorých AfD pracovala od roku 2013, stali politickou realitou,“ dodala Petryová.

Stranu AfD v roku 2013 založili akademici, ktorí nesúhlasili s eurovalom. Ostro vystupovala aj proti prijatiu utečencov.

Na ďalšie otázky Petryová odmietla odpovedať. Nie je teda jasné, či ostane jedným z predsedov strany. Sľúbila však, že v najbližších dňoch o nej bude počuť.

https://euractiv.sk/nazory/buducnost-eu/strategia-afd-provokacia-ako-nastroj-polarizacie/

Petryová chcela byť vo vláde

Petryová sa nechala počuť, že AfD by mala byť pripravená vstúpiť do vládnej koalície. Ostatní straníci však vyhlasovali, že strana by mala ostať v opozícii. Všetky dôležité strany s AfD odmietli spolupracovať.

V pondelok Petryová povedala, že AfD by sa ako „anarchistickej strane“ v opozícii darilo, no nebola by potom schopná ponúknuť voličom vierohodnú alternatívu. Preto sa rozhodla nevstúpiť do poslaneckého klubu AfD.

Petryová šokovala verejnosť už v apríli, keď vyhlásila, že nebude viesť stranu počas volebnej kampane. Toto rozhodnutie urobila po tom, čo ostatní významní členovia strany nesúhlasili s presadzovaním miernejšieho prístupu. Práve ten mal podľa Petryovej zaistiť AfD miesto vo vláde.

Petryová sa nezhodla so zvyškom strany ani vtedy, keď sa snažila o vylúčenie významného člena Bjoerna Hoeckeho. Ten označil berlínsky Pamätník obetiam holokaustu za „pamätník hanby“ a vyhlásil, že historické knihy sa mali viac venovať nemeckým obetiam nacistov.

Nezhody medzi členmi strany prebiehajú už dlhšie. Komentátori predpovedali, že vnútorné boje môžu vstupom na národnú politickú scénu zosilnieť.