O čo ide vo francúzskych parlamentných voľbách? (INFOGRAFIKA)

francúzske parlamentné voľby

Francúzi znovu volia. FOTO: TASR/AP

V máji si zvolili nového prezidenta, v júni si zvolia nových poslancov.

Francúzi idú opäť k urnám. Tentokrát si volia nové Národného zhromaždenie. Prvé kolo sa koná už túto nedeľu 11. júna. Druhé kolo nasleduje v nedeľu 18. júna. Vzíde z neho 577 poslancov, ktorí budú tvoriť zákonodarný zbor najbližších päť rokov.

Od roku 2002 sa parlamentné voľby konajú pravidelne po prezidentských. Cieľom vtedajšej novely ústavy bolo zabrániť kohabitácii – spolunažívaniu prezidenta a vlády z iných politických táborov – ktorá paralyzovala exekutívnu moc. Francúzskeho premiéra síce vymenúva prezident, jeho vláda však musí získať dôveru v parlamente. Počas V. republiky musel prezident trikrát vymenovať premiéra z iného politického tábora, pretože ten by inak nezískal dôveru v parlamente.

Už 15 rokov sa francúzsky prezident môže oprieť o parlamentnú väčšinu, ktorá je výsledkom volieb nasledujúcich hneď po prezidentských. Najnovší prieskum naznačuje, že inak to nebude ani v prípade Emmanuela Macrona. Ten by mal získať v Národnom zhromaždení pohodlnú väčšinu na presadzovanie svojho programu.

Proti nemu bude navyše stáť oslabená a rozdrobená opozícia.

Druhou najväčšou politickou skupinou budú stredopraví Republikáni. Nie všetci republikánski poslanci však pôjdu do opozície. To platí aj o socialistoch, ktorí však pravdepodobne získajú len zlomok kresiel oproti dnešnému zastúpeniu.

Radikálne strany idú do volieb oslabené. Zašlá je už aj sláva strany Marine Le Penovej, ktorá získala v druhom kole prezidentských volieb tretinu hlasov. Do parlamentných volieb ide Národný front rozdelený v otázke vystúpenia z eurozóny.

Francúzske parlamentné voľby

Francúzske parlamentné voľby