V parlamentných voľbách prevalcuje Macron radikálnu pravicu aj ľavicu

francúzske parlamentné voľby

Macronova pohodlná väčšina. FOTO: Ipsos

Až 43 percent hlasov získal kandidát hnutia Republika Vpred u Francúzov žijúcich na Slovensku. Frédéric Petit, ktorého nominovalo prezidentské hnutie, tak jednoznačne zvíťazil v prvom kole francúzskych parlamentných volieb na Slovensku.

V zahraničí sa voľby konali v nedeľu 4. júna. Čiastkové výsledky za Slovensko, ktoré je súčasťou volebného obvodu pre strednú Európu a Balkán, zverejnilo francúzske veľvyslanectvo v Bratislave.

Vo Francúzsku volia Francúzi až v nedeľu 11. júna. A najnovší prieskum naznačuje, že celkové výsledky budú podobné ako na Slovensku. Nový prezident Emmanuel Macron by mal v Národnom zhromaždení získať pohodlnú väčšinu.

Republikáni druhí, ľavica prepadla

Prezidentské hnutia Republika vpred a MoDem by podľa prieskumu zverejneného v piatok 2. júna získali 31 percent hlasov.

Prieskum realizoval Ipsos Sopra-Steria pre inštitút Cevipof (Sciences Po) na reprezentatívnej vzorke 14 958 voličov. Anketári zbierali dáta cez internet v posledných májových dňoch. Ľudí sa pýtali, koho by volili v prvom kole parlamentných volieb.

Na druhom mieste by skončili Republikáni a ich spojenci s výsledkom 22 percent. Tretie miesto by pripadlo Národnému frontu Marine Le Penovej s 18 percentami hlasov.

Ľavica v prieskume úplne prepadla. Nepoddajné Francúzsko Jeana-Luca Mélenchona získalo len 11,5 percenta hlasov, Socialistická strana a jej spojenci 8,5 percenta.

Národný front: 15 poslancov

Na základe zozbieraných dát predpovedal inštitút aj výsledok druhého kola a rozloženie kresiel v parlamente.

Podľa nich získajú prezidentské hnutia aspoň 395 z 577 poslaneckých miest. To je až o 106 viac, ako Macron potrebuje. Väčšinu – nevyhnutnú na presadzovanie vládneho programu – totiž tvorí 289 poslancov.

Republikáni budú mať podľa prieskumu maximálne 115 poslancov. Tradičnú ľavicu, ktorá doteraz tvorila vládnu väčšinu, bude po novom zastupovať maximálne 35 poslancov.

Ešte horšie dopadli radikáli. Extrémna ľavica má mať maximálne 20 a extrémne pravica 15 poslancov.

Centrizmus ako strategická výhoda

Hnutia naklonené prezidentovi by percentuálne dosiahli nižší výsledok ako v posledných troch parlamentných voľbách. Napriek tomu by mal Macron jednu z najpočetnejších parlamentných väčšín v histórii V. republiky.

„Dôvodom je, že Republika Vpred má jednoznačne najviac hlasov (31 percent, o 9 viac ako Republikáni), ktoré sú zároveň dobre rozložené po celom území (podobne ako hlasy pre Macrona v prezidentských voľbách),“ vysvetlil na Twitteri analytik Ipsos Mathieu Gallard.

„Kandidáti Republiky vpred sa kvalifikujú do druhého kola vo veľkej väčšine obvodov,“ predpovedá Gallard.

Tam pomôže prezidentovým kandidátom, že sú centristi. Bez ohľadu na to, kto bude ich protivník, budú mať najväčší potenciál získať hlasy neúspešných kandidátov z prvého kola, analyzuje Gallard.

Nožnice sa roztvárajú

Novému prezidentovi budú podľa Gallarda nahrávať tri faktory.

Prvým je zvyk Francúzov voliť rovnakú stranu v parlamentných a prezidentských voľbách. Druhým faktorom je centristický charakter Macronových kandidátov a tretím volebný systém.

Francúzi volia v 577 poslancov v jednomandátových obvodoch v dvoch kolách. Dvojkolové hlasovanie zvýhodňuje stredových kandidátov a naopak znevýhodňuje extrémistov.

Nožnice medzi prezidentskými hnutiami a ostatnými stranami sa od prezidentských volieb roztvárajú. Národné zhromaždenie tak bude pravdepodobne tvoriť veľká proprezidentská väčšina na jednej strane a rozdrobená opozícia na druhej strane.

Francuzske volby infografika