TTIP: Komisia zmenila pozičný dokument o kozmetike

Zdroj: Wikimedia Commons

dokumente, ktorý Komisia zverejnila už v marci sa na rozdiel od predchádzajúcej verzie nenachádza odkaz na „vzájomné uznávanie“ zakázaných a povolených látok používaných v kozmetických prípravkoch.

Namiesto toho Komisia zmiernila tón a vyzýva len na „spoluprácu v oblasti vedeckého posúdenia bezpečnosti.“

Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC) podotkla, že vzájomné uznávania by negatívne ovplyvnilo bezpečnostné normy EÚ. Na európsky trh by sa totiž mohli dovážať aj zakázané chemické látky.

BEUC upozornila, že v USA je povolených viac ako 1300 látok, ktoré sa nemôžu používať v kozmetických prípravkoch určených pre európsky trh, zatiaľ čo v opačnom garde je to len 11 látok.

„Akákoľvek integrácia zásady vzájomného uznávania bola jednomyseľne odsúdená verejnozáujmovými organizáciami, pretože predstavuje vážnu hrozbu pre regulačný rámec EÚ v oblasti bezpečnosti kozmetického sektora. S odvolaním sa na tieto obavy, nové znenie textu je vítaným krokom,“ napísali predstavitelia BEUC na svojom blogu.

Mimovládny sektor si pripisuje zásluhy na zmene pozičného dokumentu.  „Mnoho kritikov tvrdilo, že väčšia transparentnosť ublíži vyjednávaniam v rámci TTIP. Tento vývoj je dôkazom, že opak je pravdou,“ naznačila pre EurActiv riaditeľka spotrebiteľskej organizácie Monique Goyens.

„Vďaka prístupu k rokovacím dokumentom a väčšej angažovanosti občianskeho sektora majú vyjednávači šancu zlepšiť svoje pozície. Zvýšená transparentnosť pri rokovaniach o TTIP je výhrou pre všetkých,“ dodala.

Generálny riaditeľ najväčšieho európskeho zástupcu kozmetického sektora Cosmetic Europe, Bertil Heenrik, minulý rok pre EurActiv povedal, že európsky a americký kozmetický priemysel spoločne navrhli do TTIP zahrnúť vzájomné uznávanie testov, protokolov a procedúr na vyhodnocovanie rizík. K novému vývoju sa však nechcel vyjadriť.

Vzájomné uznávanie podľa mimovládneho sektora ešte nie je úplne vylúčené. TTIP bude s najväčšou pravdepodobnosťou okrem sektorálnych častí obsahovať aj sekciu zameranú na budúcu regulačnú spoluprácu zákonodarcov.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmstromová aj naďalej uisťuje, že žiaden takýto orgán nebude mať vplyv na znižovanie bezpečnostných štandardov.