Európsky parlament podporil TTIP, ISDS nie

Spravodajca uznesenia k TTIP Bernd Lange, (zdroj: European Parliament/Flickr)

Uznesenie, ktoré obsahuje nezáväzné odporúčania pre Európsku komisiu, znamená de facto podporu pre ďalšie rokovania s americkou stranou.

„Bezprecedentná globalizácia je v plnom prúde a naši občania a podnikatelia sú priamo v jej strede. Našou demokratickou povinnosťou ako zákonodarcov je tento proces formovať,“ uviedol spravodajca uznesenia Bernd Lange (S&D). Nemecký poslanec hovorí, že za posledný rok sa podarilo dohodu urobiť tak transparentnou, ako sa len dá.

Langeho návrh uspel vďaka nie úplne presvedčenému áno najväčších politických skupín v EP. Za uznesenie hlasovalo 436 poslancov, proti 241, 32 sa zdržalo.

Parlament zároveň hlasoval o pozmeňujúcom návrhu, ktorý počíta so zásadným prehodnotením mechanizmu vyrovnávania sporov ISDS. Aj toto hlasovanie skončilo očakávaným úspechom predloženého textu. Viacero odborníkov v tomto prípade pochybuje o možnosti nahradiť systém za iný.

Odobrenie ďalších rokovaní so Spojenými štátmi ocenila aj eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová. „Dúfam, že táto debata tiež objasnila niektoré z vecí, ktoré TTIP nebude zavádzať: TTIP v žiadnom prípade neovplyvní verejné služby EÚ a ani nepodkope silu EÚ alebo národných parlamentov krajín únie,“ vyhlásila v narážke na pretrvávajúce obavy časti pléna.

Slovenskí poslanci sú v otázke TTIP rozdelení

„Pre Európu táto dohoda prinesie 120 miliárd eur ročne a viac ako milión nových pracovných miest.  Pritom skončí dnešné uprednostňovanie investorov z USA pred domácimi investormi,“ uviedol  europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD, S&D)

Najmä o výhodách hovoril v Štrasburgu aj Ivan Štefanec (KDH, EĽS). Vyhlásil, že „dohoda nie je len o ekonomike, ale predstavuje aj dôkaz silnejúceho partnerstva medzi štátmi a celkami, ktoré vyznávajú hodnoty slobody a demokracie“. Jeho názor je tak v zhode s komisárkou Malmströmovou, ktorá v TTIP vidí jedno z riešení oslabujúcej sa relatívnej pozície Európy vo svete.

Na geopolitické hľadisko upozornila aj poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA, ECR). „Podporujem rokovania o TTIPe, pretože voľný obchod bol vždy na prospech zúčastneným,“ povedala.

Poslankyňa sociálnych demokratov S&D Monika Beňová už niekoľko dní pred hlasovaním avizovala, že ju o TTIP o svojej výhodnosti doteraz nepresvedčila: „Momentálne dostupné informácie o podobe TTIP by mi neumožnili hlasovať za prijatie tejto dohody.“

Výhrady má k už tradičnej otázke ochrany malých a stredných podnikov. Inú výhradu prezentoval Miroslav Mikolášik (KDH, EĽS). Jemu prekáža znižovanie spotrebiteľských štandardov, ktoré by TTIP mohla znamenať. „Nemusíme dosiahnuť dohodu za každú cenu. Netvárme sa, že v mene obchodnej spolupráce je možné poprieť potrebu chrániť občanov v kľúčových oblastiach zdravia,“ tvrdí slovenský euroslanec.

 „V mnohých dôležitých oblastiach nie sú pozície EÚ ujasnené, o čom svedčí aj niekoľko sto pozmeňujúcich návrhov k uzneseniu, preto zaň v súčasnosti nemôžem hlasovať," uviedol poslanec Pál Csáky (SMK, EĽS).

Branislav Škripek (OĽaNO, ECR) povedal, že podmienkou dobrej obchodnej dohody musí byť rovnocennosť oboch strán. Podčiarkol však aj to, že TTIP môže priniesť vyšší ekonomický rast a viac pracovných príležitostí.

EurActiv.sk/TASR