Ministri priznali, že TTIP sa do konca roka neuzavrie

TTIP, Malmströmová

Cecilia Malmströmová (vľavo) a minister Peter Žiga. FOTO-EU2016.sk

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v poradí už 15. kolo rokovaní medzi EÚ a USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP) sa bude konať v New Yorku v dňoch 3. až 7. októbra.

Cieľom tohto kola rokovaní je, aby vyjednávači z oboch strán dosiahli čo najväčší pokrok vo všetkých bodoch rokovaní, najmä však čo sa týka spolupráce v regulačnej oblasti.

Z rokovaní bude podrobná správa

Vyjednávači oboch strán sa dohodli, že priebeh októbrových rokovaní dočasne prerušia, aby o ich vývoji informovali verejnosť, vrátane kriticky naladených mimovládnych organizácií, odborových združení a obchodných a spotrebiteľských organizácií.

Exekutíva EÚ zdôraznila, že rokovania 15. kola začnú v stredu 5. októbra a v súlade s politikou EK pre transparentnosť, podrobná správa o pokroku rokovaní bude zverejnená po ich skončení vo všetkých 23. úradných jazykoch EÚ.

Záverečná tlačová konferencia 15. kola rokovaní sa uskutoční v piatok 7. októbra za prítomnosti oboch hlavných vyjednávačov z EÚ a USA.

Dohoda do konca roka je nereálna

Ministri obchodu členských krajín EÚ sa koncom minulého týždňa na neformálnom rokovaní v Bratislave, aj za účasti eurokomisárky EÚ pre obchod Cecilie Malmströmovej, zhodli v názore, že ukončenie rokovaní o TTIP je do konca tohto roka nereálne.

“Z diskusie ministrov o stave rokovaní vyplynulo, že ukončenie rokovaní s americkou stranou do konca tohto roka je nereálne,” uviedol minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) po ukončení neformálneho rokovania v Bratislave.