Parlament odkladá hlasovanie o TTIP

zdroj TASR

Rokovania o dohode, ktorá zastreší približne tretinu svetového obchodu sú len v začiatkoch. Európsky parlament má však právomoc odmietnuť jej konečnú podobu a preto v priebehu diskusií predloží aj svoju pozíciu vo forme odporúčaní.

Tie sú podľa slovenskej europoslankyne Moniky Flašíkovej-Beňovej dôležité aj na zmiernenie obáv verejnosti, ktorá je obzvlášť aktívna v krajinách ako napríklad Nemecko. „V prípade, že si ich Komisia osvojí, pôjde o príspevok parlamentu k tomu, aby mohli byť v potrebnej miere vysvetlené a odstránené," zdôraznila europoslankyňa z frakcie Socialistov a demokratov (S&D)

Europoslanec Vladimír Maňka (S&D) upozornil, že TTIP je prospešná dohoda pre obe strany. Len v automobilovom priemysle, ak by sa, podľa jeho slov, zjednotili normy a predpisy, viedlo by to k zníženiu nákladov na obchodovanie o štvrtinu, čo by bolo prospešné aj pre Slovensko.

„Cieľom je odstrániť bariéry a pomôcť našim malým a stredným podnikateľom, korí nemajú také kapacity, aby sa mohli dostať na americký trh," konštatoval Maňka. Dodal, že dôležité je najmä to, že TTIP povedie k vytvoreniu približne jedného milióna nových pracovných miest v EÚ, na Slovensku odhadom asi 20.000 a je predpoklad nanový obchodný obrat medzi EÚ a USA vo výške 120 miliárd eur.

„Chcem ubezpečiť našich obyvateľov, že budeme trvať na tom, že v žiadnom prípade naše normy a štandardy neznížime a nehrozí napríklad dovoz upraveného mäsa na Slovensko," dodal Maňka.

Rozdelený parlament

V rámci prípravy spoločného uznesenia europoslanci zaslali viac ako 200 pozmeňovacích návrhov, čo vypovedá o tom, ako rozdielne sú názory jednotlivých zástupcov a parlamentných skupín na to, čo Európe TTIP prinesie.

Predseda europarlamentu Martin Schulz preto odložil hlasovanie na neskôr. „Rozhodol som odložiť hlasovanie a dať Výboru pre medzinárodný obchod viac času pouvažovať nad nevyriešenými otázkami a znížiť počet pozmeňovacích návrhov,“ vyzval Schulz.

Najviac kritizovaný je kontroverzný mechanizmus na riešenie sporov medzi investorom a štátom (ISDS). Oponenti sa obávajú, že nadnárodné spoločnosti budú žalovať členské štáty a v mene voľného obchodu ovplyvňovať regulačné právomoci a európsku legislatívu.

Európska komisia preto nedávno navrhla reformu ISDS mechanizmu a vytvorenie stáleho arbitrážneho súdu. Washington však dal jasne najavo, že sa arbitráží nevzdá.

Obe najväčšie frakcie europarlamentu predložili vlastné pozmeňovacie návrhy k odporúčaniam pre Komisiu, v ktorých nahradili ISDS mechanizmus verejnými súdmi. Zelení však nesúhlasia.

„Toto nie je schodné riešenie, pretože vytvorenie nového tribunálu nevyrieši problém nevhodných nominácií arbitrov. Je to len omieľanie návrhu, ktorý predložila Malmstromová,“ tvrdí belgický europoslanec Philippe Lamberts.

Ďalší rozkol medzi europoslancami panuje v otázke znižovania štandardov ochrany životného prostredia a pracovníkov na „americkú úroveň“. Zaujímavosťou je, že práve obavy zo znižovania ochrany pracujúcich Američanov bol dôvod, prečo Kongres nedávno neudelil americkému prezidentovi Barackovi Obamovi politický mandát na urýchlenie rokovaní.  

Extrémna ľavica, pravica a Zelení, ktorí sú pripravení TTIP v prípade nutnosti zablokovať interpretujú Schulzovo rozhodnutie posunúť hlasovanie o odporúčaniach ako malé víťazstvo. „Odloženie hlasovania je odpoveďou na obrovský tlak občianskej spoločnosti,“ povedal írsky europoslanec Sean Kelly a pripomenul, že petíciu proti TTIP podpísalo už 2 milióny Európanov.

Dve najväčšie frakcie, Európska ľudová strana a strana Socialistov a demokratov, však tvrdia, že hlasovať sa bude ešte počas letného plenárneho zasadnutia.

EurActiv/TASR