Slovenskí europoslanci podporuju snahu o uzavretie TTIP

zdroj: AmCham

Vyplynulo to z ich vyjadrení na diskusnom fóre organizovanom v Bratislave Americkou obchodnou komorou v SR (AmCham) a informačným portálom Euractiv.sk.

"Európska únia analyzovala TTIP a zistila, že pre ňu prinesie ročne viac ako 60 miliárd eur, z toho na každú miliardu eur 10.000 až 15.000 pracovných miest, teda celkom 600.000 až 900.000 pracovných miest pre EÚ, pre USA ďalších okolo 750.000 pracovných miest," priblížil poslanec Európskeho parlamentu (EP) Vladimír Maňka (Smer-SD). Únia však podľa neho slov v znení dohody nedopustí, aby sa v nej znížili európske štandardy. "Osobne dohodu podporujem," uviedol.

TTIP je aj podľa europoslanca Miroslava Mikolášika (KDH) veľmi dôležitou dohodou, aj keď pri jej tvorbe sú ešte mnohé nedoriešené záležitosti. V súčasnej fáze vyjednávacieho procesu ešte nemožno poznať všetky jej detaily. "Myšlienku zmluvy TTIP, ktorá by zlepšila zamestnanosť, tok investícií do EÚ aj na Slovensko, podporujem. Som za takúto zmluvu. Dúfam však, že kvalita záverečného textu bude taká, že nebude nevýhodná pre Európu. Musia byť v nej také bezpečnostné položky, aby občania EÚ nemali strach vnímať túto dohodu ako niečo priaznivé," zdôraznil.

"Ako ekonóm z globálneho hľadiska absolútne podporujem uzatvorenie dohody TTIP," podčiarkol europoslanec József Nagy (Most-Híd). Málokto podľa neho pochybuje, že únia má niekoho bližšieho ako USA. V dobe, keď Svetová obchodná organizácia (WTO) podľa neho už prakticky neplní svoj účel, teda odstraňovať hlavne regulačné a colné prekážky, sa prirodzeným spôsobom vytvárajú bilaterálne alebo multilaterálne prepojenia a dohody. "Myslím si, že EÚ má mať záujem, aby sme spolu s USA určovali štandardy vo svete, a nie aby sme ich preberali niekde z Pacifiku alebo Južnej Ameriky," doplnil Nagy.

Poslanec EP Richard Sulík (SaS) je podľa svojich slov za dohodu medzi EÚ a USA, pretože je lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú, ako keď medzi sebou vedú vojny. "Považujem však za hrubú chybu, že doteraz nebol zverejnený text tejto dohody. Najmä zo strany Ameriky je toto hrubá chyba, lebo za takýchto okolností sa veľmi dobre darí rôznym klebetám. Ťažko mi je teda povedať, či som naozaj za, keď neviem, čo je v dohode napísané," podčiarkol.

Europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) je podľa svojich slov za čo najlepšiu prípravu dohody TTIP aj za jej čo najlepšiu realizáciu. "Považujem ju za jednu z najväčších príležitostí pre celú EÚ a osobitne pre Slovensko, ako zväčšiť priestor spoločného trhu," konštatoval. Dohoda má podľa neho možnosť priniesť nielen nové pracovné miesta, ale aj nové štandardy do svetového obchodu. Zmluvné strany totiž už teraz predstavujú 40 % svetového obchodu. "TTIP má okrem ekonomického aj silný geopolitický význam, pretože znamená naše ukotvenie v euroatlantickom priestore, ktorého sme už teraz prirodzenou súčasťou. Som teda veľkým priaznivcom prípravy tejto zmluvy," dodal.

EurActiv/TASR