Uznesenie o TTIP sa vracia na hlasovanie europarlamentu

Spravodajca EP k TTIP Lange s eurokomisárkou pre obchod C. Malmstromovou, zdroj: EP

Výbor Európskeho parlamentu o tomto postupe rozhodol 29. júna.

Uznesenie obsahuje nezáväzné odporúčania k pokračujúcim rokovaniam o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve medzi EÚ a USA.

Hlasovať sa malo už na júnovej plenárnej schôdzi. Časť skupiny socialistov a demokratov ale vtedy upustila od svojej podpory kompromisného znenia schváleného na výbore a najmä v časti o ISDS (riešenie sporov medzi investorom a štátom prostredníctvom súkromnej arbitráže) bolo predložených pred rokovaním v léne viac ako 100 pozmeňovacích návrhov.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vrátil tesne pred plánovanou rozpravou a hlasovaním uznesenie do výboru. Vyhol sa tým možnému odmietnutiu uznesenia, čo by bol mimoriadne negatívny politický signál pre prebiehajúce rokovania. Súhlas Európskeho parlamentu je totiž na konci negociačného procesu nevyhnutný, aby mohla zmluva vstúpiť do platnosti.

Členovia výboru ale včera v dvoch hlasovaniach rozhodli, že uznesenie sa predloží znovu.

Kompromis v uznesení, ku ktorému politické skupiny v EP dospeli hovorí, že ISDS má zostať súčasťou TTIP, no musí prejsť zásadnou reformou.

Skupina socialistov a demokratov tento kompromis spochybňuje a hovorí, že žiadny druh súkromnej arbitráže neakceptuje vzhľadom na to, že EÚ aj USA majú vyspelý súdny systém, ktorý sa môže riešenia sporov ujať.

Niektoré zdroje pre EurActiv uviedli, že predseda výboru pre medzinárodný obchod a spravodajca uznesenia Lange sa naďalej snaží diskutovať s politickými frakciami a zistiť, či existuje formulácia, ktorá by umožnila skupine socialistov a demokratov držať sa odmietnutia ISDS v súčasnej podobe  a zároveň ponechať priestor pre Európsku Komisiu prísť s novou alternatívou.

Na ťahu je teraz Konferencia predsedov politických skupín Európskeho parlamentu. Rozhodne o tom, či Langeova správa pôjde do pléna v júli alebo bude odložená až na jeseň.