Dobrovoľne zbiera odpadky: Kam vstúpi človek, tam nechá odpad

Rastislava a Veronika Kruľovci

Rastislava a Veronika Kruľovci. FOTO-RK

O zbieraní odpadkov hovoríte ako o závislosti. Koľko ich denne vyzbierate?

Cez pracovný týždeň máme heslo „aspoň jeden denne“. Od pondelka do piatka to zvykne byť do desať. Podľa toho, ako sa presúvame. Aj cestou z parkoviska do práce niečo dvihnem. Cez víkendy sa snažíme pracovať organizovane. Keď niekam ideme, automaticky si vezmeme vrecia a zbierame. Bez ohľadu na to, či sme doma v Rovinke, alebo ideme na túru.

Hovoríte v množnom čísle. Nahovorili ste na túto aktivitu aj manželku?

Budú to už dva roky. Manželke som myšlienku predstavil a zapáčila sa jej. Tiež pred tým nedvíhala odpad. A teraz už má zvyk. Upozorňuje aj kolegov v práci.

Takže už robí osvetu?

Snaží sa. Aj zopár ľudí z jej práce nám fandí a zmenilo svoje správanie.

Možno toto je alternatíva, keď ľudia nemajú čas na organizované zbery, chcú byť cez víkend s rodinou, alebo lyžovať.

Robíte aj organizované zbery odpadkov?

Organizované zbery nerobíme. V čase keď som uvažoval nad projektom Wastebusters, fungovala už Zelená hliadka. Tá bola organizovaná. Ale ja som bol zaneprázdnený, aj cez víkendy. Chcel som vytvoriť niečo doplňujúce. Začal som sám od seba zberať. Povedal som si, že možno toto je alternatíva, keď ľudia nemajú čas na organizované zbery, chcú byť cez víkend s rodinou, alebo lyžovať. Nech teda dvihnú aspoň jednu vec denne a za rok je to kvantum práce.

Ako vnímajú zber odpadkov ľudia, ktorí vás vidia na ulici?

Keď zdvihnem jednu vec, ľudia to ani nepostrehnú. Myšlienkou projektu je, že každý človek sa presúva, má dennú trasu. Vždy je na tej trase odpad a pravdepodobne aj kôš. Ide iba o sekundu, dve. Chvíľu to ponesie a zahodí do prvého koša.

Ľudia nám fandia na Facebooku a verím, že aj zbierajú, pretože posielajú nám fotky. Ale v teréne sa ľudia nepridajú vždy. Pozrú sa, pozdravia, ale húfne sa k nám nepridávajú.

Za čistotu verejného priestoru je zodpovedná obec, možno majiteľ pozemku. Nemáte pocit, že nahrádzate prácu samosprávy, ktorá je za to platená?

Je platená, ale svoju činnosť nevykonáva ideálne. Keby som sa mal doťahovať s úradmi, neviem. Čierne skládky sa dajú nahlasovať, obec ich potom musí do určitého termínu odstrániť.

Týmto projektom sa snažíme na ľudí pôsobiť zdola.

Ale Wastebusters je moja vlastná iniciatíva pomôcť svojmu okoliu. Keď som začal zbierať odpad, býval som v paneláku v Ružinove. Nepísal som na mestský úrad. Je to aj zodpovednosť ľudí. Nevidím dôvod, prečo by som mal niečo hodiť na zem, keď dojem bagetu. Je to o ľuďoch. Týmto projektom sa snažíme na ľudí pôsobiť zdola.

Aby si ľudia uvedomili vlastnú zodpovednosť za životné prostredie?

Aj preto. Stačí naozaj pár sekúnd denne a človek dokáže skrášliť svoje okolie. Tento projekt vznikol, keď som býval v Ružinove. Keď som vychádzal z paneláku v Ružinove, našiel som kopu odpadu. Ľudia sa sťažovali, ale nedvihol to nikto. Napadlo mi, že keby každý obyvateľ paneláku dvihol jednu vec, celé to zmizne.

Možno si ľudia hovorili, že je to za to zodpovedný Ružinov.

Možno. Ale keď si to budú hovoriť, bude to tam ešte x dní a môžu dookola nadávať. Keď som to začal robiť, mal som z toho dobrý pocit. Pred tým to bolo do roboty – z roboty – do roboty… a nemal som pocit, že robím niečo iné ako prácu pre zamestnávateľa.

Kde pracujete?

Som vyštudovaný ekonóm a pracujem ako konzultant v rafinérii.

Už rok pijem čistú vodu zo sklenenej fľaše, nepijem z plastových fliaš

Narábanie s odpadom je na Slovensku celkovo problematické. Máme veľmi nízku mieru recyklácie a veľa skládok. Čo by ste ako angažovaný človek odkázali inštitúciám?

Ja pracujem na konci reťazca – ľudia už vyrobili odpad, ja sa snažím odpadkov zbaviť. Uvedomil som si pritom, koľko odpadu tvorím. Týmto smerom teraz posúvame náš projekt ďalej – produkovať čo najmenej odpadu. Už rok pijem čistú vodu zo sklenenej fľaše, nepijem z plastových fliaš. Pred domácnosť sa snažíme nakupovať čo najmenej obalové potraviny. Nevyhadzujeme zbytočnosti. Opakovane využívame plastové vrecká. Ľudia si neuvedomujú, koľko odpadu vytvárajú. To je jedna vec.

Druhá vec je, že keď ľudia vyhodia odpadok do koša, tým to pre nich končí. Nemajú potuchy, čo sa s ním ďalej deje. Či ide do spaľovne alebo na skládku. Aj čo sa týka recyklácie, ľudia často recyklujú nesprávne. Do papierového kontajnera hodia lepiacu pásku. Aj by chcel recyklovať, ale nikto mu nepovedal, že páska musí ísť z papiera dolu. Inštitúcie by mali robiť hlavne osvetu.

V dosť vysokej nadmorskej výške, kam nechodí veľa ľudí, nájdeme cielene schovanú plechovku natlačenú v kmeni stromu.

Vedci nedávno našli plechovku od piva v Mariánskej priekope. Na ako mieste, kde by ste to nečakali, ste našli odpad vy?

Všade, kde chodí človek, čakám odpad. V meste je to bežná vec, je nás tu veľa, vzniká veľa odpadu. Ale veľmi mi prekáža odpad vo vode. Som rybár. A potom v prírode a národných parkoch. Chodíme s manželkou po Tatrách. V dosť vysokej nadmorskej výške, kam nechodí veľa ľudí, nájdeme cielene schovanú plechovku natlačenú v kmeni stromu. Je zvláštne, že človek si dá väčšiu námahu ju tam schovať, ako dať do ruksaku a zísť s ňou dole.

Aké máte ďalšie plány?

Som z východného Slovenska. Keď pôjdem najbližšie domov, chcem zmapovať odpočívadlá.

Nedávno som napísal kritický blog o dvore recyklačnom dvore v Podunajských Biskupiciach. To je v mojom okolí. My sa snažíme dvihnúť jednu vec denne. Ale keď začne fúkať, je odpadkov zo skládky plné pole.

Mám rozčítanú knihu Zero Waste Home. Myšlienky odtiaľ by som chcel sprostredkovať naším fanúšikom. Ale skôr tie bežné, lebo niektoré veci sú radikálne a Slovensko na ne ešte nie je pripravené.

Aké napríklad?

Úplný extrém je náhrada toaletného papiera. Ale toto určite nebudem na Facebooku ukazovať. Ale kniha jasne hovorí, že cieľom nie je recyklovať, ale nevyrábať odpad.