Predáva drevené kefky: Zero Waste v podnikaní neexistuje, odpadom sa snažíme vyhnúť

Roman Kovács. [ARCHÍV RK]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Spotreba bez odpadu. Utópia?

Spýtajme sa sami seba, či robíme dosť ako výrobcovia a spotrebitelia. Až potom sa zamyslime nad veľkými reťazcami, hovorí ROMAN KOVÁCS.

Roman Kovács v roku 2013 založil značku bambusových kefiek Ecoheart. Angažoval sa tiež vo výrobe prírodných čistiacich prostriedkov. Dnes pripravuje presun výroby z Ázie na Slovensko, od bambusu prejde k lokálnej drevine.  

Prečo ste vašu spoločnosť nazvali Ecoheart?

Po ukončení štúdia som začal hľadať, kde by som sa mohol uplatniť. Chcel som pomáhať ľuďom, okoliu a zmeniť svet. Opustil som domov, začal som študovať environmentalistiku. No chcel som viac, a tak vznikla myšlienka Ecoheart. Pôvodne išlo o neziskovú organizáciu, ktorá bude pomáhať malými projektami zo sociálnej, environmentálnej, kultúrnej a športovej sféry. Mojim cieľom bolo ukázať okoliu, že sa to dá. Ecoheart vznikol ako kľúč, ktorý má aktivovať dobro v ľuďoch. Nech namiesto plytvania energiou na sťažovanie sa tvoria. Ecoheart nebude nútiť nikoho stať sa vegánom či zanieteným ekológom. Cieľom je, aby ľudia vnímali svet okolo seba a snažili sa ho nejakým spôsobom zmeniť k lepšiemu.

Z tohto nápadu náhodou vznikla zisková spoločnosť a prvý produkt. Maličký, no mohol by zmeniť veľa. Dnes sú všetky naše produkty 100-percentne prírodné. Desať percent zo zisku navyše darujeme na neziskové projekty, ktoré pomáhajú okoliu. Preto som zvolil názov ekologické srdce.

V čom sa vaše zubné kefky a dentálne pomôcky odlišujú od ostatných?

Sme jediná spoločnosť, ktorá vyrába profesionálne pomôcky dentálnej hygieny na 100-percentnej prírodnej báze. Môžeme ich nazvať aj 100-percentne ekologické.

Ako prebieha výroba zubnej kefky? Je s ňou ešte spojený odpad alebo ste už dosiahli bezodpadovosť?

Snažíme sa byť čo najviac zero waste. Keďže nie sme korporácia, dokážeme byť relatívne flexibilní. Výplň do krabíc na balenie tovaru zbierame od iných spoločností, ktoré majú papierový odpad a museli by ho vyhadzovať. Krabice máme na 70 percent z rôznych zdrojov, zvážame ich od predajcov a balíme do nich tovar. Používame len papierové lepiace pásky. Všetky naše obaly, či už ide o zubné kefky alebo ústne vody, sú recyklovateľné, prípadne kompostovateľné, či znova použiteľné. Zubné kefky balíme do sklenenej skúmavky, ktorú si zákazník môže nechať, prípadne nám ju vrátiť. Ústne vody sú v sklenenej fľaške, ktorá sa dá na rôznych miestach dočapovať novou ústnou vodou. Samozrejme každé z týchto balení je vyrábané v blízkosti Slovenska, lepšie povedané kúsok od Slovenska.

Francúzska expertka: Zálohovanie má zmysel, len ak sa PET fľaše opätovne použijú

Z dlhodobého hľadiska možno znovu naplniť až 100 percent plastových fliaš. Systém vratných záloh však treba uplatniť na maximum obalov vrátane kartónových, odporúča odborníčka zo Zero Waste France ANNE-FLEUR HUG.

Je bezodpadová výroba zubnej kefky vôbec možná?

Zero waste podľa mňa neexistuje takmer nikde, určite nie v podnikaní. Môžeme niečo nazvať less waste, prípadne plastic-free, ale nič nie je zero waste. Jedna z všetkých výrobných surovín bola a bude v niečom zabalená.

Ako vo vašich spoločnostiach narábate s odpadmi?

Snažíme sa vyhnúť sa zbytočným odpadom. Ak aj odpad vytvoríme, snažíme sa ho využiť. Ak ho nedokážeme využiť, aj tak ide na konci dňa skoro o samé prírodné suroviny, ktoré sa môžu kompostovať.

rozhovore pre Denník N v roku 2017 ste povedali, že zvažujete prechod od bambusu k lokálnej drevine. Na vašej stránke máte stále v ponuke bambusové kefky. Hľadáte niečo lokálne alebo nakoniec ostávate pri bambuse?

Pri bambuse už dlho neostaneme. Je pravdou, že na projekte už pracujeme viac než dva roky. Keďže ide o historické stroje, asi z roku 1969, ktoré repasujeme, naskytlo sa niekoľko významných problémov. Ale sme už blízko finále. Investovali sme do toho kopec času, energie a hlavne financií. Mal som v ruke prvé vzorky a musím povedať, že sme na 95 percent pripravení. Výrobu spúšťame na začiatku budúceho roka.

Aká veľká je uhlíková stopa spojená s výrobou a prepravou kefiek z Ázie.

Pri výrobe, preprave a dopracovaní jednej zubnej kefky vyrobenej v Ázii vznikne približne 51 gramov emisií oxidu uhličitého. Predstavte si, aká nízka bude uhlíková stopa, keď budeme mať všetky suroviny lokálne.

Nedávno ste v spolupráci so spoločnosťou Ivekol rozbehli výrobu čistiacich prostriedkov Pán BachIngrediencie pravdepodobne neprezradíte. Sú to však všetko obnoviteľné zdroje alebo využívate aj chémiu?  

V rámci značky Pán Bach už nie sme aktívni členovia. Momentálne pripravujeme nové produkty v rámci Ecoheart. Nestíhame sa venovať vývoju produktov a zároveň rozbiehaniu novej značky. Túto značku bude už vlastniť iba Ivekol, my ju budeme vždy podporovať a snažiť sa jej pomôcť, ako budeme vedieť. V produktoch Pán Bach využíva len prírodnú chémiu. Neobsahujú nič syntetické, nie je tam žiadna chémia. Počas výroby nevzniká žiadny odpad, jedine čistá voda.

Vodák s PET kajakom: Na niektorých dunajských plážach je veľa plastových fliaš

Recyklácia je dobrý začiatok, ale jediná možná cesta je obmedzenie množstva odpadu, hovorí TOMÁŠ ŠČEPKA. Najväčším problémom pre životné prostredie sú podľa neho nerecyklovateľné plasty. 

Spolupracujete aj s väčšími reťazcami ako napríklad Dm drogérie. Vyberáte si reťazce aj podľa toho, ako sa správajú v oblasti ochrany životného prostredia?

Našim cieľom je pomáhať, ako sa len dá. Desať percent zo zisku darujeme na neziskové projekty. To znamená, že čím viac produktov sa predá, tým viac môžeme pomôcť okoliu. Ak k tomu pridáme fakt, že niekto si namiesto plastového alebo synteticky vytvoreného produktu vyberie čisto prírodný, lokálny a ekologický produkt, tak sme všetci „vyhrali” a môžeme spokojne spolunažívať s prírodou a okolím. Samozrejme, suroviny a materiály si vyberáme od poctivých dodávateľov, ktorí sú čo najviac lokálni.

Máte pocit, že veľké reťazce robia v ochrane životného prostredia dosť?

Ja by túto otázku obrátil: Robíme dosť my, výrobcovia a spotrebitelia? Až potom sa zamyslime nad obchodom a nad veľkými reťazcami.

Kam sa ešte v minimalizácii odpadu alebo širšie, v oblasti ochrany životného prostredia, môže Ecoheart posunúť?

Môže to byť niekoľko vecí. Napríklad využívanie iba stopercentne kompostovateľných plastov, ktoré momentálne na svete neexistujú, hoci niektoré sa tak tvária.

V roku 2022 by malo Slovensko spustiť zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Vidíte v tom ako podnikateľ pridanú hodnotu alebo to bude len ďalšia byrokracia a zvýšené náklady?

Som veľmi rád, že sa vraciame k zálohovaniu. Uvidíme, aký bude systém. Myslím si, že je dosť času na to, aby sa to spravilo poriadne a všetky strany boli spokojné.