Riaditeľka festivalu Atmosféra: Zakázali sme jednorazové plasty, skončíme aj s bioplastami

Zakladateľka festivalu Atmosféra Gretka Pavlovová. [Kudivani Photography]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Spotreba bez odpadu. Utópia?

Ľudia, ktorí na festival prídu, sú v starostlivosti o životné prostredie tí uvedomelejší. Väčšou výzvou je zaviesť opatrenia obehovej ekonomiky na mestské a dedinské hromadné akcie, tvrdí GRETKA PAVLOVOVÁ.

Gretka Pavlovová založila hudobný festival Atmosféra sama, keď mala 17 rokov. Vyštudovala Fakultu manažmentu Univerzity Komenského a pracovala v tíme festivalu Pohoda. Začiatkom augusta sa konal v Hontianskych Nemciach už ôsmy ročník Atmosféry. Pavlovová sa angažuje v strane Spolu – Občianska demokracia, kde je zodpovedná za financie a fundraising. 

Myslíte pri organizácii festivalu Atmosféra aj na stav našej atmosféry?

Samozrejme. Tento rok aj po minulé roky sa o nás dosť písalo ako o ekofestivale. Snažíme sa myslieť na našu prírodu vo všetkých ohľadoch. Tento rok sa sústredíme na dva rozmery. Jedno hľadisko je organizačné. Chceme však ľudí cez festival aj vzdelávať.

V rámci organizácie sme napríklad mali zberné miesta s odborníkmi, ktorí ľuďom hovorili ako separovať a kam ktorý odpad patrí. Tento rok sme po prvýkrát úplne zakázali jednorazové plasty. Všetky prevádzky mali kompostovateľný riad. Väčšina odpadu sa tvorí práve z nápojov, preto máme naše vlastné vratné poháre.

V rámci vzdelávania sme mali viacero druhov programu, ktoré ľudí pozitívne motivovali. Mali sme napríklad detskú čítačku o veľrybe Gréte. To je pekný príbeh o veľrybe speváčke, ktorá ochorie pretože má v bruchu smeti. Deti sa tam naučili ako separovať. S inštitútom Daphne (Inštitút aplikovanej ekológie so sídlom v Bratislave, pozn. red) sme urobili ekodielne, spolupracovali sme tiež so zvolenským ekokvetinárstvom, ktoré všetky kvety pestuje doma. Snaží sa tým poukázať na nie úplne ideálne podmienky v Afrike a inde, kde sa kvety tradične pestujú. Podobnými aktivitami sa snažíme upozorniť na tému životného prostredia a motivovať ľudí, aby odpad nevytvárali.

Pokiaľ ide o odpad, ale aj o emisie, z čoho pochádza na festivaloch najviac znečistenia? 

Vo všeobecnosti odpad pochádza najmä z nápojov a jedla. Pokiaľ ide o emisie, snažíme sa ľudí motivovať, aby nechodili autami. Dnes je trend mať kompostovateľný riad a podobné veci, ale na druhej strane treba urobiť festival spôsobom, aby návštevníci nemuseli prichádzať autami. To je napríklad podpora mestskej hromadnej dopravy, zdieľanej alebo diaľkovej dopravy. Zároveň je potrebné myslieť aj na dodávateľov.

Na vašej stránke máte uvedené tipy pre návštevníkov ako sa na festivale správať ekologicky a menej zaťažovať životné prostredie. Fungujú?

Začnem príkladom. Veľmi sme chceli, aby si ľudia na festival nosili vlastný riad. Pred pár rokmi sa veľmi riešilo separovanie, dnes sa diskusia posunula skôr k otázke, či je vôbec nutné odpad vytvárať. Vymysleli sme systém, podľa ktorého by si človek doniesol vlastný riad. S nádobkou by mohol prísť do každej prevádzky a nabrať si do nej jedlo. Dostal by pečiatku a napríklad za desať pečiatok by dostal zadarmo tričko. Slúžilo by to ako motivácia pre ľudí, aby odpad nevytvárali. Prišli sme však na to, že zákon niečo také neumožňuje – z dôvodu hygieny. Mohli sme ho obchádzať, ale to sme robiť nechceli. Na toto sme mali veľkú odozvu, ľudia nám dokonca písali, či si môžu vlastné riady doniesť, páčilo sa im to. Žiaľ nepodarilo sa to.

Predáva drevené kefky: Zero Waste v podnikaní neexistuje, odpadom sa snažíme vyhnúť

Spýtajme sa sami seba, či robíme dosť ako výrobcovia a spotrebitelia. Až potom sa zamyslime nad veľkými reťazcami, hovorí ROMAN KOVÁCS.

Vo všeobecnosti máme od návštevníkov veľmi peknú spätnú väzbu, že tieto témy otvárame. Tento rok sme mali veľkú cisternu s pitnou vodou. K nej sme nasadili niekoľko druhov byliniek, aby si ich ľudia mohli pridať do nápojov, pretože sa ich snažíme motivovať, aby si nosili vlastné fľašky. Sú to malé veci, ale ak ich urobíš na festivale, možno sa ti zapáčia a urobíš ich aj doma. To je ten väčší dopad.

Niektoré z opatrení pre zníženie emisií a odpadu ste už spomenuli. Ako sa v tejto oblasti Atmosféra za osem rokov posunula?

Veľmi sa posunula. Festival som začala robiť sama. Bola som rada, že vôbec funguje. Neskôr sme sa presunuli z kultúrneho domu do priestoru vedľa futbalového ihriska, a potom na lúku. Tým, že sa zväčšila kapacita aj počet návštevníkov, zvýšila sa aj tvorba odpadu. Keďže sme na lúke, musíme tam priniesť všetko vybavenie a de facto vybudovať infraštruktúru. Na začiatku sme mali okolo 150 návštevníkov. Tento rok ich bolo tri tisíc. To je neporovnateľné. Keď vidím, koľko odpadu sa vytvára, štve ma to. Ja ako organizátor cítim zodpovednosť. Nemyslím si, že tvoríme veľa odpadu, ale keď sme ho prevážali do Banskej Štiavnice, kde nám ho odoberajú, mrzelo ma, že sa vôbec vytvoril. S tímom sme si dali záväzok odpad budúci rok ešte zredukovať. Tým, že cítim zodpovednosť, hľadám aj spôsoby ako robiť festival šetrnejšie. A zároveň vzdelávať ľudí, aby to riešili aj oni. Táto téma existuje a je tak alarmujúca, že možno už dnes je neskoro.

Hovorili ste, že ste na festivale zakázali plasty. Je teda možné zorganizovať festival bez plastov?

Určite. Tento rok sme si povedali, že preč pôjdu jednorazové plasty. Zistili sme však, že niektoré prevádzky mali bioplast. Budúci rok zakážeme aj ten. Máme pekné vratné poháre, ktoré sme sami objednali a poskytli ich prevádzkam. Načo potrebujeme ďalší plast? Náš festival nie je úplne malý, tri tisíc ľudí nie je málo, ale dá sa to.

Môže byť festival bezodpadový?

Otázkou je, čo to vlastne zero waste je. Keď si umývame ruky, tečie nám voda, a to už nie je zero waste. Aj keby si ľudia všetok riad, nádobky a fľaše doniesli sami, nejaký odpad z jedla a nápojov by sa vytvoril. Mohli by si ho odniesť naspäť domov, ale v každom prípade by už existoval.

Niektorí holandskí výskumníci považujú festivaly za uzavreté ekosystémy, za najlepšiu pôdu pre testovanie opatrení obehovej ekonomiky. Je niečo, čo by sme si z nich mohli odniesť a aplikovať ich na mesto alebo štát?

Často nad touto otázkou uvažujem, keď idem na jarmoky alebo iné dedinské či mestské hromadné akcie. Som rada, keď sa o našom festivale hovorí ako o ekologickom, ale musím priznať, že väčšina našich návštevníkov sú už tí uvedomelejší. Najväčšia výzva je zaviesť tieto opatrenia na klasické hromadné akcie, kde sa vyprodukujú tony odpadu. Trhá mi srdce, keď vidím ako niekto vypije pivo a pohár rovno zahodí. Bola by som rada, keby sa podarilo uzákoniť, že keď má akcia napríklad viac ako tisíc návštevníkov, musela by mať vratné poháre. Uvedomujem si, že je náročné, aby to fungovalo ako na Atmosfére, ale dá sa to.

Vodák s PET kajakom: Na niektorých dunajských plážach je veľa plastových fliaš

Recyklácia je dobrý začiatok, ale jediná možná cesta je obmedzenie množstva odpadu, hovorí TOMÁŠ ŠČEPKA. Najväčším problémom pre životné prostredie sú podľa neho nerecyklovateľné plasty. 

Dobré by bolo napríklad urobiť sériu prednášok pre samosprávy, aby sme ich k opatreniam motivovali. Nákup jednorazových plastových pohárov stojí peniaze. Keby si do zásoby kúpili vratné, možno by to najskôr bolo drahé, ale v dlhodobom meradle by sa to vyrovnalo a boli by šetrní k životnému prostrediu. Rada by som videla vzdelávací projekt, kde by sme aj bežným občanom ukázali dopady klimatickej zmeny.

Je všeobecne pri organizácii festivalov na Slovensku vidieť v uplynulých rokoch posun v správaní sa k životnému prostrediu?

Určite. Na Slovensku máme Pohodu, ktorej vďačíme za to, že inšpiruje malé festivaly. Je to neuveriteľne ekologický festival. Keď niečo podobné robí najväčší festival na Slovensku, ľudia to začnú očakávať aj na menších festivaloch. Pohoda školí nielen menšie festivaly, ale vzdeláva aj návštevníkov a tí to potom očakávajú aj inde. Návštevníci Atmosféry sú do veľkej miery práve tí, ktorí chodia aj na Pohodu alebo na ňu v minulých rokoch chodili. Tým, že opatrenia k obmedzeniu odpadu sú na Pohode, berú to ako štandard. Neviem, ako je to na festivaloch inde vo svete, ale viem, že je to téma a rieši sa to.

Prejdime k emisiám. Veľká časť z nich vzniká pri výrobe elektriny. Ako ju generujete?

Náš festival je na lúke. Istú časť berieme dočasnou prípojkou zo stĺpu. Na zvyšok používame generátory. Nie je to ekologické, ale náš festival nie je veľký a nevieme si dovoliť solárne panely. Viem, že na Pohode ich majú. Pre nás je to však ešte drahé.

Ako si predstavujete festival Atmosféra po environmentálnej stránke o päť rokov?

Určite by sme stále chceli byť čo najviac ekologickí. Vždy budem od môjho tímu chcieť, aby sme vytvorili ešte menej odpadu ako predchádzajúci rok. Pred dvomi rokmi sme životné prostredie začali riešiť viac. V tíme máme dvoch ľudí, ktorí sa venujú iba odpadom. Pôjdeme ďalej ekologickým smerom. Čo najviac ľudí budeme vzdelávať, aby odpad netvorili a my sami sa budeme snažiť odpad redukovať. Možno začneme inak riešiť aj elektrinu. Mojim plánom je, aby už ďalej nerástol počet návštevníkov festivalu, nakoľko máme obmedzenú kapacitu. To nám dáva možnosť riešiť detaily a vylaďovať drobnosti.