Do 2050 bude v oceánoch viac plastu ako rýb

Zdroj: Fotos593 / Shutterstock

„V prípade biznis – as- usual scenára sa do roku 2025 bude v oceánoch nachádzať 1 tona plastového odpadu na 3 tony rýb. Do roku 2050 tam už bude viac plastov ako rýb,“ upozornila nadácia jachtárky Ellen MacArthur na otvorení Svetového ekonomického fóra v Davose.

V novej štúdii autori vyzvali ekonomických lídrov sveta, aby urýchlene zaviedli princípy obehového hospodárstva.

Od roku 1964 vzrástla produkcia plastov až 10-násobne. V roku 2014 dosiahla 311 miliónov ton, odhaduje nadácia. Ak lídri neprijmú žiadne opatrenia v nasledujúcich 20 rokoch sa výroba plastov opäť zdvojnásobí.

Drvivú väčšinu vyrobených plastových obalov spotrebitelia použijú iba raz. Svetové hospodárstvo tak ročne príde o 95 % plastového obalového materiálu za približne 80-120 miliárd dolárov. Iba  5 % obalov sa účinne recykluje, 40 % skončí na skládkach a tretina v oceánoch.

Pre ilustráciu je to asi toľko, ako keby sme každú minútu do oceánu vysypali obsah 1 smetiarskeho auta. Negatívne následky tak ročne vytvoria ďalšiu stratu vo výške 40 miliárd dolárov.

Výroba nového plastového materiálu navyše zvyšuje závislosť na fosílnych palivách. Už dnes sa približne 5-6 % svetovej ropy využije v chemickom priemysle. Do polovice storočia by sa mal dopyt výrobcov plastov po rope zvýšiť až na 20 %.

Čo s tým?

Riešenie nebude jednoduché a nepomáhajú ani nízke ceny ropy, ktorá začiatkom roka klesla pod 30 dolárov za barel. Výrobcom sa tak neoplatí staré plasty recyklovať. Doktor Martin R. Stuchtey z McKinsey centra pre obchod a životné prostredie, ktorý pomáhal správu vypracovať tvrdí, že pomôže jedine inovatívne myslenie.

„Plasty sú ťahúňom modernej ekonomiky s neodškriepiteľnými vlastnosťami. Ale tiež sú jednorazovým materiálom. Narastajúce objemy plastových odpadov produkujú len náklady a ničia hodnotu celého priemyslu. S myslením obehového hospodárstva by sa však dalo použité plasty opäť premeniť na hodnotné suroviny,“ povedal.

Jedna z možností ako znížiť dopyt po plastoch je prehodnotiť spôsob, akým balíme tovary. Malé predmety môžu byť balené napríklad vo vode rozpustných fólií. Nerecyklovateľné plasty ako polystyrén a PVC treba vyradiť.

Pomôcť môže aj redizajn plastových predmetov tak, aby sa dali lepšie recyklovať či kompostovať. Potrebný je aj vývoj bio plastov bez chemikálií, ktoré dnes unikajú do oceánov.

Na zavedenie princípov obehového hospodárstva je však v prvom rade potrebná spolupráca všetkých zainteresovaných skupín. Presvedčiť  výrobcov,  mimovládne organizácie, spotrebiteľov, organizácie zabezpečujúce zber odpadu,  mestá a zákonodarcov však nebude jednoduché.