Európsky parlament končí s plastovými fľašami

Plastový odpad z Európy končí aj vo Vietname [EPA-EFE/Luong Thai Linh]

V reštauráciách európskeho zákonodarného zboru bude súčasný umelohmotný riad na jedno použitie nahradený recyklovateľným alebo biologicky rozložiteľným variantom.

Predsedníctvo Európskeho parlamentu v stredu 14. júna oznámilo, že v európskom zákonodarnom zbore sa od júla 2019 prestanú používať všetky typy plastových fliaš na vodu, ako aj ďalšie plastové výrobky na jedno použitie.

Predsedníctvo Parlamentu, ktoré pozostáva z predsedu a štrnástich podpredsedov, rozhodlo, že plastové fľaše sa už nebudú používať počas pracovných mítingov, ani ponúkať na podujatiach s vyšším počtom účastníkov. V reštauráciách sídiel Parlamentu v Bruseli a Štrasburgu budú plastové poháre, príbory a iné umelohmotné predmety nahradené recyklovateľnými alebo biologicky rozložiteľnými.

Európa smeruje k zákazu jednorazových plastov

Podľa navrhovanej legislatívy budú členské štáty do roku 2025 povinné zabezpečiť zber 90 percent jednorazových plastových fliaš z nápojov.

Parlament sa tak rozhodol konať v duchu obehového hospodárstva a stratégie Európskej únie pre plasty. Toto rozhodnutie je poslednou etapou projektu, ktorý sa začal umiestnením 166 automatov na vodu vo všetkých budovách Parlamentu a obmedzením ponuky plastových fľašiek na stretnutiach trvajúcich menej ako poldruha hodiny.

„Sme veľmi spokojní s týmto rozhodnutím. Parlament ide príkladom v boji proti znižovaniu množstva plastov”, uviedla fínska poslankyňa Heidi Hautalová. Podpredsedníčka politickej skupiny Zelení/EFA je v Parlamente zodpovedná za schému pre ekologické riadenie a audit (EMAS).

Predsedníctvo spresnilo, že postupné rušenie používania plastových fliaš a iných predmetov začne v júli 2019, pričom inštitúcia bude rešpektovať existujúce zmluvné záväzky s dodávateľmi.

V4 v koši? Región trpí nelegálnymi skládkami aj kreatívnymi štatistikami

Poľsko má vo Vyšehradskej skupine najbližšie k európskym štandardom v komunálnom odpade. Najhoršie výsledky dosahuje Slovensko. Ich spoločným problémom je vymáhanie zákona.