Európsky parlament sa pýta na skládku vo Vrakuni

Skládka vo Vrakuni

Skládka vo Vrakuni [TASR/Dano Veselský]

Europoslanci sa zaoberajú petíciou za odstránenie toxickej skládky v Bratislave.

Výbor Európskeho parlamentu pre petície bude pozorne sledovať implementáciu európskej legislatívy pri riešení skládky toxických odpadov z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni.

Uviedla to v pondelok 22. januára šéfka výboru, švédska europoslankyňa Cecilia Wikströmová (ALDE).

Ohrozená pitná voda

Podpredseda výboru PETI, slovenský poslanec Pál Csáky (SMK, EĽS) v pondelok v úvode rokovania výboru predstavil petíciu číslo 1488/2016 a jedného zo slovenských signatárov tejto petície. Ten na pôde Parlamentu osobne upozornil na riziká skládky toxických látok z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni.

Csáky vo svojom prejave zdôraznil, že všetky politické frakcie v Parlamente podporujú rýchle riešenie tejto záležitosti.

Ťažba uránu v Košiciach: Europoslanci sa chcú obrátiť na slovenskú vládu

Petičný výbor Európskeho parlamentu vypočul environmentálnych aktivistov.

„Je to stará skládka nebezpečných chemikálií a je to blízko rezervoáru pitnej vody hlavého mesta Bratislavy. Ide o pitnú vodu hlavného mesta a pitnú vodu tisíc obcí v regióne hlavného mesta,“ spresnil.

Podľa Csákyho by sa slovenská vláda mala urýchlene venovať tejto záležitosti a riešiť situáciu.

Výbor žiada vysvetlenie

Skupina europoslancov – Pál Csáky, Monika Beňová (Smer-SD, S&D) a Ivan Štefanec (KDH, EĽS) – vyzvala slovenské ministerstvo životného prostredia, aby sa problémom skládky vo Vrakuni zaoberalo.

Wikströmová po odznení petície a vyjadreniach slovenských europoslancov k tejto téme skonštatovala, že v parlamentnom výbore je zhoda ohľadom ďalšieho postupu.

Dodala, že výbor v mene výboru zašle list na Stále zastúpenie SR pri EÚ so žiadosťou o detailné vysvetlenie, ako chcú slovenské orgány postupovať pri riešení tohto problému.

„Toto je veľmi názorný príklad petície, ktorá je užitočná nielen pre Slovensko, lebo sú tu tri členské krajiny, ktoré sú vystavené vplyvom tejto skládky. Je to urgentná a dôležitá petícia,“ uviedla Wikströmová.