Európsky trh s recyklovaným papierom je v kríze

Kvôli čínskemu zákazu importu odpadu sa európske recyklačné spoločnosti ocitajú v kríze. [EPA-EFE/Alex Hofford]

V dôsledku čínskeho zákazu dovozu sa v Európe hromadí zberový papier a jeho ceny výrazne klesli. Situácia sa pravdepodobne zlepší až o niekoľko rokov.

V júli 2017 Čína informovala Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), že od januára 2018 zakazuje dovoz 24 druhov odpadu vrátane plastov a zmiešaného papiera. Do roku 2019 plánuje import tohto odpadu absolútne vyradiť. Ako dôvod radikálneho rozhodnutia uviedla obavy o životné prostredie a zdravie obyvateľov.

„Zistili sme, že veľké množstvo znečisteného alebo dokonca nebezpečného odpadu sa mieša s odpadom, ktorý môže byť ďalej použitý ako surovina. Toto vážne znečisťuje životné prostredie Číny,“ uviedlo v správe Ministerstvo životného prostredia Čínskej ľudovej republiky. Čína dovtedy patrila medzi hlavných importérov svetového odpadu.

Mnohé európske recyklačné firmy pôvodne v zákaze nevideli katastrofu, ale výzvu a možnosť odstrániť európske slabiny v oblasti odpadového hospodárstva. Súčasná realita sa od pôvodných predstáv drasticky líši. Konfederácia európskeho recyklačného priemyslu (EuRIC) sama priznáva, že je v kríze.

Osem nadbytočných ton

EuRIC v piatok (23. augusta 2019) vydala správu, ktorá oboznamuje s kritickou situáciou európskeho sektora recyklácie papiera. V správe sa uvádza, že v roku 2018 bolo v Európe vyzbieraných približne 56,5 milióna ton zberového papiera, pričom len približne 48,5 milióna ton bolo využitých.

Tým vzniká priepasť medzi ponukou a dopytom, ktorú tvorí viac ako osem miliónov ton nadbytočného zberového papiera.

Nové spaľovne: Pôvodcovia odpadu súhlasia, ochranári sú proti

Ministerstvo životného prostredia jednoznačne neodmieta dodatočné kapacity pre energetické zhodnocovania odpadu, je však proti financovaniu z verejných zdrojov.

„V priebehu posledných dvoch rokov až osem miliónov ton zberového papiera nenašlo svoje využitie, čo viedlo k prudkému poklesu cien tohto papiera. Jeho trhová cena z júna 2019 je o 300 percent nižšia ako bola v júni 2017,“ komentovala situáciu EuRIC.

V dôsledku krízy by sa mal podľa konfederácie zastaviť rastúci počet spoločností pôsobiacich v oblasti zberu a recyklácie papiera, keďže momentálna situácia je v rozpore s cieľom posúvať sa bližšie k obehovému hospodárstvu.

„Európsky recyklačný priemysel už neznesie takéto trhové podmienky tretí rok v rade. (…) musia sa okamžite podniknúť potrebné kroky.“

Zmena o dva až päť rokov

Viaceré zdroje pôsobiace v odvetví uviedli, že nadmerná ponuka papiera na európskom trhu nie je žiadnym prekvapením a zlepšenie situácie je v najbližšej dobe zatiaľ nepravdepodobné.

Konfederácia európskych papierenských odvetví (CEPI) ale nevidí situáciu až tak negatívne. Uviedla, že vo výstavbe sú nové recyklačné zariadenia, ktoré predstavujú kapacitu vo výške päť miliónov ton. K dispozícii budú pravdepodobne o dva až päť rokov. Do doby spustenia nových jednotiek je však potrebné aj naďalej počítať s nadmerným zásobovaním trhu.

Predáva drevené kefky: Zero Waste v podnikaní neexistuje, odpadom sa snažíme vyhnúť

Spýtajme sa sami seba, či robíme dosť ako výrobcovia a spotrebitelia. Až potom sa zamyslime nad veľkými reťazcami, hovorí ROMAN KOVÁCS.

„Nie sme veľmi znepokojení, pretože vieme, že papierenský priemysel investuje veľa peňazí do nových recyklačných kapacít. V najbližšej dobe sa môžu na trhu vyskytnúť krátkodobé turbulencie, ale z dlhodobého hľadiska (dva až päť rokov) sme si istí, že sa to zlepší,“ povedal Ulrich Leberle, hlavný manažér surovín v CEPI.

Podľa CEPI je na vine aktuálnej krízy „krátkozrakosť“ obchodníkov a spoločností zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom, ktorí sa nechali v minulosti zlákať atraktívnym ázijským trhom. „Čína oznámila svoje rozhodnutie už pred rokmi a pre nikoho to nemôže byť prekvapením.“

„Papier však nakoniec bude v Európe spracovaný,“ uviedol Leberle pre EURACTIV.com. „Bude to aj pozitívna zmena, keďže budeme schopní poskytnúť európskemu priemyslu dobre zozbieraný papier a nebudeme musieť vyvážať zmiešaný odpad do Číny, ktorý aj tak skončí na skládke, pretože nenájde využitie ani v čínskom priemysle.“