Jednoduchšia oprava práčok či chladničiek má pomôcť klíme a znížiť plytvanie

Práčky [Zdroj: Pixabay]

Jednoduchšia opraviteľnosť práčok, chladničiek a ďalších domácich spotrebičov podľa Európskej komisie ušetrí spotrebiteľom asi 150 eur ročne a Únii pomôže plniť klimatické ciele. Mimovládky zmeny vítajú, no volajú po ich rozšírení.

Oprava práčok, chladničiek a ďalších domácich spotrebičov bude jednoduchšia. Európska komisia v utorok predstavila podmienky, ktoré budú musieť od marca 2021 spĺňať všetky spotrebiče uvedené na európsky trh. Zabezpečiť majú lepšiu opraviteľnosť a recyklovateľnosť výrobkov. Exekutíva EÚ odhaduje, že vďaka tomuto vykonávaciemu predpisu spotrebitelia ročne ušetria asi 150 eur.

„Vďaka inteligentnému ekodizajnu využívame zdroje efektívnejšie, čo prináša jasné ekonomické aj environmentálne benefity,“ vysvetlil opatrenia podpredseda Európskej komisie pre rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen podľa tlačovej správy. Komisár pre oblasť klímy a energetiky Miguel Ariasa Cañete je zas presvedčený, že smernica je kľúčovým prvkom v boji proti klimatickej zmene a priamym príspevkom k plneniu cieľov parížskej klimatickej dohody.

Smernica okrem dostupnosti súčiastok upravuje aj energetickú efektívnosť a nadväzuje na upravené pravidlá pre jej označovanie. Spoločne mali podľa Eurokomisie tieto opatrenia EÚ do roku 2030 ušetriť 157 TWh elektrickej energie, čo je ročná spotreba Dánska a predstavuje asi 46 miliónov ton CO2.

K boju proti klimatickým zmenám má prispieť recyklácia plastov

Dobrovoľná európska iniciatíva má za cieľ zvýšiť množstvo recyklovaného plastu vo výrobe zo štyroch na desať miliónov ton ročne.

Náhradný diel najneskôr 15 dní od objednávky

V súčasnosti sa pravidlá týkajú chladničiek, práčok, umývačiek riadu, televízií, zdrojov svetla, externých batérií, chladničiek určených na predaj výrobkov, transformátorov a zariadení na zváranie. Pri ôsmich druhoch výrobkov ide o revíziu existujúcich požiadaviek, predajné chladničky a zariadenia na zváranie sú regulované prvýkrát.

Napríklad pri chladničkách budú musieť byť mechanické náhradné diely ako pánty, kľučky alebo poličky k dispozícií aspoň sedem rokov po umiestnení posledného výrobku daného modelu na trh, a to profesionálnym opravárom aj koncovým užívateľom. Najdlhšie budú musieť byť dostupné tesnenia pre chladničky – 10 rokov. Termostaty, senzory teploty alebo chladničkové svetlá sa budú musieť dať zohnať najmenej sedem rokov, avšak k dispozícii budú len profesionálnym opravárom.

Výrobca má tiež zabezpečiť, že sa tieto diely budú dať vymeniť s použitím bežne dostupných nástrojov a bez toho, aby sa zariadenie poškodilo. Musí tiež na svojich stránkach sprístupniť návod na opravu. Náhradné diely tiež musí doručiť najneskôr do 15 dní od prijatia objednávky.

Euroúradníci navrhujú zjednotenie triedenia odpadu a šrotovné pre staré mobily

Separovaný odpad by mal byť v celej Európe rovnako označený, staré prenosné telefóny by sa mali vykupovať a malo by vzniknúť právo na opravu, odporúčajú experti Európskej komisie.

Opravený spotrebič je pre klímu vždy lepší

Prijatie zmien vítajú mimovládky združené v kampani Coolproducts. Predĺženie životnosti práčok o päť rokov napríklad podľa nich v rámci EÚ ušetrí toľko emisií, ako keby z európskych ciest ročne zmizlo pol milióna áut. Odvolávajú sa pritom na štúdiu združenia European Environmental Bureau (EEB).

Jej autori tiež vypočítali, že aby práčka vykompenzovala skleníkové plyny, ktoré vznikli pri jej výrobe, mala by vydržať 25 až 40 rokov. Dlhšie využívanie elektrických zariadení je podľa štúdie pre klímu lepšie aj v prípade, že je nový výrobok energeticky efektívnejší ako ten pôvodný.

Ďalším krokom je podľa mimovládok rozšírenie zoznamu produktov, ktorých sa povinnosť ekodizajnu bude týkať. Podľa člena kampane Právo na opravu (Right to Repair) Uga Vallauriho by sa malo začať smartfónmi. Doplniť by sa mal tiež zoznam súčiastok, ktoré budú k dispozícií všetkým, nielen profesionálnym opravárom.