Návrh na revíziu európskej legislatívy, ktorá zlepší kvalitu pitnej vody a prístup k nej, je výsledkom Európskej iniciatívy občanov z roku 2012.
Európska komisia vo štvrtok 1. februára predložila návrh na revíziu európskej legislatívy, ktorá zlepší nielen kvalitu pitnej vody a prístup k nej, ale aj informácie pre občanov.
Legislatívna iniciatíva je výsledkom Európskej iniciatívy občanov Right2Water zaregistrovanej v máji 2012.
Right2Water je prvou občianskou iniciatívou, ktorá vyústila v predloženie novej legislatívy tak, ako to umožňuje Lisabonská zmluva. Úspešné boli ďalšie tri iniciatívy, Komisia však odmietla predložiť novú legislatívu.
Na Slovensku dostali 21 tisíc podpisov
Organizátorom občianskej iniciatívy Right2Water (Právo na vodu) sa podarilo zozbierať 1,6 milióna podpisov. Ide o vôbec prvú Európsku iniciatívu občanov, ktorá získala dostatočný počet podpisov. Komisii ich organizátori predložili v decembri 2013.
Podpisy zozbierali zo všetkých 28 členských štátoch, na Slovensku ich podporilo 21 tisíc ľudí.
Cieľom iniciatívy bolo zlepšiť prístup k bezpečnej pitnej vode pre všetkých Európanov a posilniť postavenie spotrebiteľov. A to tak, že sa zabezpečí, aby dodávatelia vody poskytovali jasnejšie informácie o spotrebe vody, štruktúre cien za vodu, ako aj o cene za liter vody, na základe čoho bude možné porovnať jej cenu oproti cene balenej vody.
Príspevok k nižšej spotrebe plastov
Komisia zdôraznila, že sa tým prispeje aj k dosiahnutiu environmentálnych cieľov, medzi ktoré patrí pokles zbytočného používania plastov, obmedzenie uhlíkovej stopy EÚ, ako aj cieľov v oblasti udržateľného rozvoja.
Prvý podpredseda Komisie Frans Timmermans upozornil, že Európania chcú konkrétne opatrenia vedúce k zaručeniu prístupu k bezpečnej pitnej vode, čo podľa jeho slov európska exekutíva zohľadnila.
Vykonala dôkladnú analýzu existujúcej legislatívy a nakoniec navrhla jej modernizáciu.
Viac dôvery k vode z vodovodu
Komisia pripomenula, že väčšina ľudí žijúcich v EÚ má veľmi dobrý prístup ku kvalitnej pitnej vode, čo treba zachovať aj pre budúcnosť. Úpravou legislatívy chce podporiť prechod na obehové hospodárstvo a „donútiť“ členské štáty, aby riešili problém s pitnou vodou efektívne, čo má zaručiť pokles spotreby energie a zabrániť zbytočnému plytvaniu vodou.
Členské štáty musia umožniť lepší prístup k pitnej vode všetkým občanom, a to najmä zraniteľným a okrajovým skupinám, ktoré k nej v súčasnosti majú sťažený prístup.
Vďaka informáciám o kvalite a dodávke pitnej vody v mieste bydliska občanov sa má zvýšiť ich dôvera k vode z vodovodu. Nové opatrenia podľa odhadov znížia výskyt potenciálnych zdravotných rizík u obyvateľstva v súvislosti s kvalitou pitnej vody zo štyroch na menej ako jedno percento. Zároveň – s odkazom väčšiu konzumáciu vody z vodovodu – táto právna úprava podporuje stratégiu EÚ pre plasty, ktorá bola prijatá v januári tohto roka.