Máj – mesiac bez plastov. Flámsko odrádza ľudí od slamiek a plastových fliaš

Plastový odpad na pláži na Bali [EPA-EFE/Made Nagi]

Organizátori belgickej kampane proti plastom chcú upozorniť občanov na negatívny vplyv plastov na životné prostredie a ľudské zdravie. Spotreba plastov sa má znížiť po obdobie jedného mesiaca.

Máj – mesiac bez plastov. Pod týmto heslom spustil belgický región Flámsko novú kampaň zameranú na zvyšovanie informovanosti obyvateľov o potrebe znižovania spotreby výrobkov z plastu.

Belgická televízna stanica RTBF v utorok uviedla, že organizátori kampane chcú upozorniť občanov na negatívny vplyv spotreby plastov na životné prostredie a ľudské zdravie a zároveň chcú dosiahnuť zníženie používania plastov po obdobie jedného mesiaca.

Jednoduché kroky

„Znečistenie prírody plastami doslova explodovalo, a to vo veľmi krátkom časovom období. Každú minútu sa do oceánov dostane množstvo plastov, ktoré by sa zmestilo do jedného nákladného auta. Situácia je neudržateľná,“ uviedla jedna z organizátorov tejto kampane Mies Maria Meuldeová.

Podľa jej slov môžu aj jednoduché kroky v každodennom živote zmeniť veci k lepšiemu.

Aby sme situáciu v odpadoch zlepšili, musíme vedieť koľko ich máme

Moravská obec vďaka elektronickému evidenčnému systému ušetrila 13 tisíc eur a znížila množstvo komunálneho odpadu o 31 percent, píše IVANA MALEŠ.

Stačí sa napríklad vzdať používania plastových slamiek a nahradiť plastové fľaše iným obalom.

Valóni nezaostávajú

Na situáciu s plastami sú citliví aj v belgickom regióne Valónsko, kde podľa štatistík domácnosti a priemyselné odvetvia vyprodukujú ročne okolo 150 tisíc ton plastov.

Valónska vláda vo februári oznámila, že v rámci investičného plánu vyčlenila 75 miliónov eur na zber plastového odpadu. Valóni tiež plánujú vytvoriť tri centrá špecializované na triedenie a recykláciu plastov – v Ghline, Liége a Charleroi.

Belgicko tieto kroky podniká v súlade s odporúčaniami Európskej komisie, podľa ktorej sú plasty pohromou, ktorá znečisťuje naše moria, oceány, pláže, ale aj naše pľúca, naše jedlo, vzduch a vodu. A to už takmer 60 rokov.

Stratégia pre plasty

Európska exekutíva v januári tohto roka prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty.

Menej jednorazových obalov? Pre Slovensko je to „vysoká ekonomická záťaž“

Podľa novej európskej plastovej stratégie by mali byť všetky plastové obaly na európskom trhu recyklovateľné.

Podpredseda Komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič upozornil, že túto stratégiu treba vnímať v ekologickej rovine aj ako modernizáciu európskej ekonomiky.

Komisia v tejto súvislosti presadzuje obehové hospodárstvo, ktoré má zhodnotiť potenciál odpadov v prospech podnikateľov a spotrebiteľov. Stratégia pre plasty má zmeniť spôsob, akým sú plastové výrobky navrhované, vyrábané, používané a recyklované.