Minister Budaj prezradil viac o zálohovaní PET fliaš. Správca bude známy do konca roku

Minister životného prostredia Ján Budaj by zálohovací zákon chcel do spustenia systému upraviť. [TASR/Pavol Zachar]

Ministerstvo životného prostredia začalo s výberom správcu systému zálohovania plastových fliaš a hliníkových obalov. Priblížilo tiež, ako bude zálohovanie vyzerať.

Výberový proces správcu systému sa začal v piatok (9. októbra). Víťaz bude známy do konca tohto roku. So zálohovaním sa začne od januára 2022. Výrobcovia odpadov začatie procesu vítajú. Varujú však, že pre pandémiu nie je možné dodržanie termínov zaručiť.

„Na Slovensku sa ročne vyprodukuje a dostane do obehu prakticky jedna miliarda plastových fliaš a 100 miliónov hliníkových obalov nápojov,” vyhlásil na tlačovej konferencie minister Ján Budaj (OĽaNO).

Vykupovanie sa má týkať len obalov s čiarovým kódom. Neoznačené fľaše, ktoré sa dnes nachádzajú v slovenskej prírode, by Budaj chcel vyzbierať v rámci jednorazovej iniciatívy po spustení zálohovania.

Minister takisto avizoval, že zákon o zálohovaní by sa do spustenia systému ešte mohol zmeniť.

Správca systému by sa tentoraz mal vybrať správne

Správca je kľúčovým aktérom systému zálohovania. Rozhoduje o jeho logistickom nastavení aj o spôsobe zberu. Úlohou správcu je takisto vybudovať centrá na zber PET fliaš a plechoviek a rozmiestniť zberové automaty.

Envirorezort vyhlásil výzvu na správcu zálohového systému už v decembri minulého roku. Do výzvy sa však zapojil iba jediný uchádzač. Budaj uviedol, že toto výberové konanie nebolo dobre nastavené, preto ho po nástupe do funkcie zrušil a spustenie systému o rok odložil. Koncom september však jeho štart opäť posunul na pôvodný termín.

Argumentoval pri tom, že nemôžeme čakať na koniec pandémie, pretože s chorobu COVID-19 budeme žiť dlhšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

„Som presvedčený, a reakcie od výrobcov tomu nasvedčujú, že sa tentoraz výberové konanie správcu podarí lepšie, že vytvoríme dobré pravidlá, a systém od roku 2022 bude fungovať,” povedal.

Termíny nie je možné zaručiť 

Výrobcovia nápojov a zástupcovia maloobchodu vyhlásenie výberového procesu v spoločnom stanovisku privítali. Výrobcovia nealkoholických nápojov, minerálnych vôd a piva  (AVNM a SZVPS) spolu so zástupcami obchodu (SAMO a ZOSR) umiestňujú na trh viac ako 80 % všetkých jednorazových nápojových obalov.

Zálohovať PET fľaše budeme o rok skôr. Ministerstvo musí konať, tvrdia výrobcovia obalov

Rezort životného prostredia opäť zmenil termín zálohovania PET fliaš na začiatok roka 2022. Termín stihneme, ak ministerstvo urýchlene vyberie správcu zálohovacieho systému, hovoria výrobcovia obalov a obchodníci.

„Zástupcovia výrobcov nápojov a maloobchodu sú stále pripravení urobiť maximum a zavedenie zálohovania jednorazových obalov na Slovensku dôkladne pripraviť,” uvádzajú výrobcovia odpadov v stanovisku.

Zároveň však upozornili, že vzhľadom na pandémiu a skrátenie času na implementáciu nie je možné dodržanie stanovených termínov zaručiť.

Malé zmeny v legislatíve

Budaj sa ešte koncom septembra pre EURACTIV.sk vyjadril, že do spustenia zálohovacieho systému by zákon chcel zmeniť. Rezort v ňom totiž objavil “viacero nedokonalostí”. Túto ambíciu avizoval aj na piatkovej tlačovej konferencie.

Ide najmä o niektoré opatrenia zákona, ktoré podľa Budaja implementáciu systému predražujú.

„Ak do nejakého obchodu vozia tovar dodávkou, nesmú v nej odvážať PET fľaše, lebo sú považované za odpad. Chcel by som dosiahnuť, aby sa odvoz tým istým vozidlom umožnil za istých hygienických podmienok. Napríklad, že PET fľaše budú v nejakom hygienickom obale. V tejto chvíli by (do obchodu) museli ísť dve vozidlá,” povedal Budaj.

Triedený zber na Slovensku nefunguje, zhodli sa envirorezort, podnikatelia aj obce

Slovensko recykluje tak málo, že od splnenia európskeho cieľa nás delí desať percent. Prvým krokom k zlepšeniu je zmena recyklačných poplatkov. Na ich výške sa zainteresované strany musia dohodnúť do konca roku.   

„Chceme, aby sa možnosť vracania fliaš stala univerzálnou a netýkala sa len veľkých reťazcov, ktoré môžu najjednoduchšie postaviť automaty,” pokračoval.

Ministerstvo stanovilo pre správcu systému aj ďalšie záväzné termíny. Do roku 2025 bude musieť dosiahnuť 75-percentnú návratnosť fliaš a obalov. Do roku 2027 až 90-percentnú návratnosť. Minister verí, že s dobrou propagáciou je možné dosiahnuť absolútnu návratnosť.

Ako to bude fungovať?

Budaj priblížil aj niektoré ďalšie detaily fungovania zálohovacieho systému.

Cena za jednu PET fľašu bude 12 centov. Za hliníkový obal desať centov. Minister nevylúčil, že v budúcnosti sa cena upraví. Spotrebiteľ by tento zásah pocítiť nemal. Ak by aj výrobca premietol nové náklady do ceny tovaru, zákazník ich získa naspäť, keď fľašu vráti.

Vykupovanie sa má týkať len fliaš a obalov s čiarovými kódmi. Vrátiť bude možné len fľašu zakúpenú na Slovensku. Možnosť vykúpiť obaly musí ponúknuť každá prevádzka, ktorá ich predáva. To znamená, že aj tie, v ktorých nebude automat. Tých by však malo byť viac ako sa pôvodne očakávalo.

„Chceme, aby bolo automatov čo najviac. V pôvodnom návrhu, ktorý sme si našli (po minulej vláde) ich bolo dosť málo,” dodal.

Budaj zároveň navrhne jednorazový výkup neoznačených obalov a fliaš, ktoré sa dnes na Slovensku nachádzajú. Iniciatíva by mala trvať najmenej pol roka, pričom peniaze by na ňu mal vyčleniť štát.

Minister chce týmto spôsobom vyčistiť slovenskú prírodu od odpadu.