Poznáme správcu systému zálohovania PET fliaš. Envirorezort je s výsledkom spokojný

Ministerstvo životného prostredia vybralo správcu systému zálohovania PET fliaš [TASR/ Pavel Neubauer]

Ministerstvo životného prostredia predstavilo nového správcu systému zálohovania PET fliaš. Záujem mal iba jediný kandidát. Minister Ján Budaj uviedol, že hoci to pre ministerstvo nebolo výhodné, s výsledkami rokovaní je spokojný.

Správcom systému zálohovanie PET fliaš sa stalo konzorcium štyroch spoločností: Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd (AVNM), Slovenského zväzu výrobcov piva a sladu (SZVPS), Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) a Zväzu obchodu Slovenskej republiky (ZOSR). Išlo zároveň o jediného kandidáta.

Výberová komisia si teda veľmi vyberať nemohla. „Poviem otvorene, že pre ministerstvo bolo pri rokovaniach veľmi nevýhodné, že sme pred sebou mali iba jediného partnera. Napriek tomu si dovolím povedať, že sme dosiahli dobré výsledky,” povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Správca zálohového systému je kľúčovým aktérom nového systému zálohovania nápojových obalov, ktorý sa spustí od 1. januára 2022. Dovtedy musí správca celý systém logisticky nastaviť, pripraviť centrá na zber PET fliaš a plechoviek a rozhodnúť aj o rozmiestnení zberových automatov.

Termín začatia zálohovania sa minulý rok viackrát menil. Po konečnom rozhodnutí spustiť systém od roku 2022 si ministerstvo stanovilo termín urýchlene vybrať správcu. Ten napokon stihlo. Konzorcium svoj návrh fungovania systému predstavilo na pôde ministerstva ešte minulý týždeň. Envirorezort výber oficiálne potvrdil na utorkovej tlačovej besede, pričom prezradil aj niekoľko ďalších detailov o zálohovaní.

Budaj chce ciele dosiahnuť skôr

Envirorezort v rámci výberového konania formuloval niekoľko priorít pri nastavení systému. Hlavnou je vysoká návratnosť jednotlivých obalov. Ambíciou ministerstva je urýchlenie postupu prác tak, aby Slovensko dosiahlo 90 percentné zálohovanie plastových fliaš aj plechoviek najneskôr v roku 2025. Slovenská legislatíva v súčasnosti počíta s 90-percentným zálohovaním plastových obalov do roku 2027, pri plechovkách do roku 2029. Oproti cieľom stanovených zákonom v prípade PET fliaš ide o dvojročný, pri plechovkách dokonca o štvorročný posun.

„Je dobrou správou, že konzorcium počas rokovaní pristúpilo na tento ambiciózny cieľ, ktorý ide nad rámec zákona,” uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.

Na utorkovej tlačovej besede bol Budaj ešte ambicióznejší. Dosiahnutie 90-percentnej úrovne zálohovania by chcel vidieť už do jedného roku od spustenia systému, teda v roku 2023. „Som presvedčený, že sa to dá dosiahnuť aj do jedného roku,” povedal.

Čo nás čaká v odpadovom hospodárstve budúci rok? Triedenie bioodpadov aj nové kompostárne

Od nového roku budú obce a mestá povinné zabezpečovať triedený zber kuchynského bioodpadu. Envirorezort sľúbil nové kompostárne a triediace linky.  V budúcnosti chce zaviesť váženie odpadu.

Cena za jednu plastovú fľašu aj za hliníkové obaly bude 15 centov. Pôvodne sa počítalo s 12 centami za plastový obal a desiatimi centami za plechovku. Spotrebiteľ by tento zásah pocítiť nemal. Ak by aj výrobca premietol nové náklady do ceny tovaru, zákazník ich získa naspäť, keď fľašu vráti.

Vykupovanie sa má týkať len fliaš a obalov s čiarovými kódmi. Vrátiť bude možné len fľašu zakúpenú na Slovensku. Celkovo by malo vzniknúť približne 6500 odberných miest vrátane 1500 automatov. V menších prevádzkach budú obchodníci musieť zabezpečiť skenery, ktorými prejdú po fľaši a týmto spôsobom ju označia.

Do automatov jednoducho zákazníci vhodia plastovú fľašu či plechovku a následne dostanú naspäť peniaze. Automaty vezmú aj fľaše, ktoré čiarový kód nemajú, nevrátia však peniaze.

Maximálny komfort pre spotrebiteľa

„Chceme dosiahnuť maximálny komfort pre spotrebiteľa. Cieľom je, aby sa fľaše dali vrátiť všade tam, kde sa dajú kúpiť. Väčšina predajcov je do systému zapojená cez správcu. V dohode sme zabezpečili, aby aj ostatní mali rovnocennú pozíciu,” povedal Budaj k povinnostiam obchodníkov.

To znamená, že obchodník nebude môcť zjednať rozdielnu cenu za odvoz fliaš. Tá bude jednotná. Správca bude takisto mať transparentný účet, na ktorom si bude môcť každý skontrolovať, ako sú peniaze spravované. Je totiž pravdepodobné, že časť z peňazí na tomto účte uviazne, pretože nie každý fľaše vráti.

„Pre odbornú komisiu bola transparentná kontrola zo strany ministerstva aj verejnosti dôležitá. Financovanie systému je primárne na strane výrobcov. V prípade finančného príjmu pre správcu nad rámec nášho kritéria do celého procesu vstúpi ministerstvo, ktoré bude musieť nakladanie s týmito peniazmi odsúhlasiť,” povedal štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča, ktorý viedol rokovania s novým správcom. Správca systému nie je spoločnosťou zameranou na zisk. Všetky prebytočné prostriedky by teda mal investovať do skvalitnenia prostredia a zlepšenia komfortu pre spotrebiteľa.

V porovnaní s predstavou zálohovania bývalého vedenia ministerstva ide podľa Budaja o veľký pokrok. Podľa predošlej legislatívy totiž ministerstvo nemalo dosah na peniaze a správca nemusel mať transparentný účet. To znamená, že jeho zisk by nemal kto kontrolovať. K splneniu cieľov by podľa ministra zároveň došlo neskôr. Počítalo sa s ním až v roku 2029. „To znamená, že nikdy,” dodal Budaj.

Koniec doby plastovej

Novým správcom sa stalo konzorcium štyroch veľkých združení. Ich členovia majú dokopy viac ako 4000 prevádzok po celom Slovensku a sú zodpovední za 80 percent všetkých obalov, ktoré sa uvedú na trh.

„Zo zahraničia sme sa naučili, že základom úspešného systému zálohovania je spolupráca tých, ktorí budú reálne systém nastavovať, prevádzkovať, a tých, ktorým z neho budú vyplývať povinnosti,” povedala Lucia Morvai, zástupkyňa nového správcu a výkonná riaditeľka VNMN.

„Čaká nás intenzívnych 12 mesiacov práce,” dodala.

Envirorezort chce takisto spustiť kampaň s cieľom vyzbierať staré plastové fľaše, ktoré dnes zahlcujú slovenskú prírodu. Začať by sa mala spoločne so štartom zálohovania, to znamená od januára budúceho roku.

„Tieto fľaše, samozrejme, už nemajú čiarový kód. Prídeme so špecifickým projektom, v rámci ktorého zaplatíme za tieto fľaše ako keby tento kód mali,” spresnil. Koľko bude kampaň trvať nevieme. Ešte na jeseň 2020 Budaj naznačil, že najmenej pol roku.

Zálohovať PET fľaše budeme o rok skôr. Ministerstvo musí konať, tvrdia výrobcovia obalov

Rezort životného prostredia opäť zmenil termín zálohovania PET fliaš na začiatok roka 2022. Termín stihneme, ak ministerstvo urýchlene vyberie správcu zálohovacieho systému, hovoria výrobcovia obalov a obchodníci.

Zatiaľ nie je známe ani to, či sa tohto projektu zúčastní aj správca. „Nevylúčil, že nám pomôže,” naznačil Budaj.

„Bude to veľká kampaň za čisté Slovensko. Verím, že zbavíme slovenskú prírodu spomienky na túto dobu, ktorej sa v učebniciach možno bude hovoriť doba plastová,” vyhlásil.

Turbulentný rok aj pre zálohovanie

Pre systém zálohovania bol rok 2020, podobne ako pre celý svet, turbulentný. Ešte koncom roku 2019 začalo bývalé vedenie ministerstva životného prostredia pod vedením Lászlá Sólymosa (Most-Híd) výber správcu systému.

Do výberového konania sa zapojili dvaja uchádzači. Jedným z nich bolo aj konzorcium, ktoré sa teraz stalo správcom. Koncom marca však nové vedenie oznámilo, že ani jeden z vtedajších uchádzačov nesplnil požiadavky. O týždeň neskôr envirorezort v rámci balíka opatrení súvisiacich s koronavírusom navrhol, aby sa zálohovanie odložilo.

„Výber správcu, ktorý bude schopný efektívne prevádzkovať celý systém, nie je možné prerokovať v riadnom termíne tak, aby sme zálohovanie spustili v roku 2022. Na skutočne efektívnu prípravu systému treba čas, ktorý sme teraz získali. Možno aj na odstránenie nejakých zákonných nedostatkov,“ povedal k odkladu Budaj.

Odklad systému kritizovalo bývalé vedenie rezortu, mimovládky aj niektorí europoslanci. Koncom septembra napokon envirorezort termín spustenia systému opäť zmenil a posunul ho na pôvodný dátum – začiatok roku 2022. Do konca roku 2020 chcel vybrať správcu. To sa mu napokon podarilo.