Recyklácia odpadu je iba odklad problému, tvrdí šéf košickej zberovky

Podzemné kontajnerové stojisko v Košiciach [TASR/František Iván]

Európa má podľa Mariána Christenka dve riešenia: buď zaviesť plne biodegradovateľné obaly alebo používať dobre recyklovateľné materiály.

Najväčším problémom pri spracovaní odpadu sú plasty. Tie predstavujú približne 14 – 15 percent odpadu v 100 kilogramoch zmesového odpadu, ktorý končí na skládke.

Európska únia prijala prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty, ktorá reaguje aj na obmedzenie dovozu plastov zo strany Číny. Jej pilierom má byť recyklácia, no to je len odklad celého problému. V diskusnej relácii na TABLET.TV to vyhlásil Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti košickej zberovej spoločnosti Kosit.

Recyklácia je odklad problému

„Nie je to problém chýbajúcich recyklačných kapacít,“ vysvetlil Christenko.

Envirokomisár: V boji proti plastovému odpadu môže pomôcť aj nová daň

Prvá celoeurópska stratégia pre plasty prinesie Európe prosperitu a pomôže zastaviť vlnu plastového odpadu, hovorí v rozhovore eurokomisár pre životné prostredie KARMENU VELLA.

Renesancia prebiehajúca v Únii podľa neho súvisí s prechodom z lineárnej ekonomiky na obehovú. „Namiesto cyklu kúp, spotrebuj a zhoď sa snaží spájať celý okruh, najmä výrobcov s recyklačnými kapacitami. Recyklácia plastov je iba odklad problému, lebo sa nemôže recyklovať donekonečna,“ vysvetlil šéf Kositu, podľa ktorého sú možné dve riešenia.

„Buď nahradiť obaly z fosílnych materiálov plne biodegradovateľnými materiálmi, alebo motivovať výrobcov, aby používali materiály, ktoré sú dobre recyklovateľné, ale aj dobre oddeliteľné. Ak sa produkt dostane do odpadu, musí byť jednoduché z neho oddeliť jednotlivé zložky,“ dodal.

Celoeurópska stratégia pre plasty

Európska komisia prijala v roku 2018 prvú celoeurópsku stratégiu pre plasty. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič pre TASR upozornil, že túto stratégiu treba vnímať v ekologickej rovine aj ako modernizáciu európskej ekonomiky.

Menej jednorazových obalov? Pre Slovensko je to „vysoká ekonomická záťaž“

Podľa novej európskej plastovej stratégie by mali byť všetky plastové obaly na európskom trhu recyklovateľné.

Komisia oznámila, že stratégia pre plasty má zmeniť spôsob, akým sú plastové výrobky navrhované, vyrábané, používané a recyklované. Jedným z kľúčových prvkov tejto stratégie je recyklácia. EÚ každoročne vyprodukuje takmer 26 miliónov ton plastového odpadu, pričom menej ako 30 percent recykluje.

Komisia dodala, že hlavným cieľom stratégie pre plasty je chrániť životné prostredie a súčasne podporovať inovácie. Podľa jej plánov budú všetky plastové obaly na trhu EÚ recyklovateľné do roku 2030 a zámerné používanie mikroplastov bude obmedzené.